5 inspirujących książek o podróżach, które musisz przeczytać

6,482

 

Książki o podróżach, to ciągle nieodkryte pole, pełne skarbów…

Ile razy przejeżdżałeś palcem po mapie, szukając na świecie najpiękniejszych, najbardziej dziwnych albo wyjątkowych zakątków? Podobną formą podróżowania jest czytanie. W jednej chwili, za sprawą kilku linijek tekstu, możesz przenieść się w dowolne miejsce oraz w dowolny czas. Dzisiaj chcę Ci przedstawić 5 inspirujących książek podróżniczych, dzięki którym zobaczysz, że warto podróżować poza utartymi sposobami i szlakami.

 

1. Atlas osobliwości, Joshua Foer, Dylan Thuras, Ella Morton

Ranking rozpocznę od książki, która na rynku wydawniczym pojawiła się stosunkowo niedawno, bo kilka miesięcy temu. Nie jest to typowa lektura podróżnicza, a bardziej właśnie tytułowy atlas nawiązujący do słynnego gabinetu osobliwości, czyli kolekcji niezwykłych dzieł sztuki i egzotycznych przedmiotów.

„Atlas osobliwości” jest idealną lekturą dla osób, które w podróżach najbardziej cenią sobie spotkanie z czymś innym, niezwykłym, niecodziennym. W tym atlasie zostało opisanych 700 dziwnych miejsc, zjawisk i zwyczajów, które często pozostają poza sferą naszej wiedzy. Jeśli planujesz podczas kolejne podróży odkryć coś nietuzinkowego, koniecznie najpierw przeczytaj tę książkę.

 

2. Swoją drogą, Tomasz Michniewicz

Tomasz Michniewicz w ostatnich latach stał się jednym z najbardziej popularnych podróżników. Jest aktywny w social mediach, prowadzi swoją audycję radiową, ma na koncie cztery napisane książki, z czego najbardziej inspirującą jest przedostatnia, „Swoją drogą. Opowieść o trzech podróżach po inne życie”.

Michniewicz opowiada w niej o trzech wyjątkowych podróżach: jedną z nich odbył ze swoim przyjacielem, jedną z tatą, a jedną z żoną. To zapis tych wypraw, tego, jak były przeżywane, i jakie emocje im towarzyszyły. Z jednej strony to literatura podróżnicza, z drugiej psychologiczna, ponieważ opowiada o wyborach i relacjach. Zdecydowanie warta przeczytania!

 

3. Czerwone drogi Auroville. Wolontariat w Indiach i świat tamilskich wiosek, Paweł Kowalczyk

Auroville to indyjska wioska, która nie ma nic wspólnego z naszymi europejskimi wyobrażeniami o Indiach. Jej wszyscy mieszkańcy sprzeciwiają się zdobyczą technologii i globalizmu. Jest wspólnotą budowaną wokół ekologicznych zasad. Tu każdy pracuje siłą swoich rok, zgodnie z regułami przyrody.

Paweł Kowalczyk spędził w Auroville pół roku, a książka jest zapisem codziennego życia mieszkańców i wolontariuszy. Opowiada nie tylko o niezwykłym punkcie na mapie Indii, ale również o wierzeniach i kulturze mieszkańców. To lektura, dzięki której Indie stały się jeszcze bardziej fascynujące dla Europejczyka.

 

4. Sprzedaj lodówkę i jedź dookoła świata, Kacper Godycki-Ćwirko

Przyznajmy sami przed sobą, ile razy zza biurka w pracy marzyliśmy, by rzucić wszystko o wyjechać w Bieszczady. Odpocząć, odetchnąć świeżym powietrzem, na chwilę zapomnieć o uciążliwej technologii.

Kacper Godycki-Ćwirko poszedł o krok dalej. Wychodząc z korporacji, zaledwie po 9 dniach przygotowań, postanowił zrealizować swoje marzenie o podróżowaniu i wyruszył w wyprawę życia. Odwiedził aż 16 krajów na 4 kontynentach, pokazując tym samym, że gdy się czegoś mocno pragnie, nic nie jest niemożliwe. Szukasz inspiracji, by odmienić swoje życie? Oto jedna z nich!

 

5. Poza utartym szlakiem. Reportaże z siedemnastu niezwykłych podróży

Jeśli lubisz reportaże, ta książką z pewnością do Ciebie przemówi. To zbiór reportaży napisanych przez podróżników z krwi i kości, którzy na własnych zasadach odkrywali najdalsze zakątki świata. Każda z opowieści jest wyjątkowa nie tylko ze względu na autora, ale również z powodu poruszanego tematu. Nie znajdziesz tutaj typowych informacji rodem z przewodników.

 

Najlepsze książki o podróżowaniu
Najlepsze książki o podróżowaniu

 

Dlaczego książki o podróżach?

Książki o podróżach, to książki opowiadające o podróżowaniu i doświadczaniu podróży poza utartym szlakiem. Są doskonałą motywacją, by spróbować takich wypraw nawet tutaj, w Polsce. Nakłaniają do zwiedzania, budowania relacji, odkrywania samego siebie. Do podróżowania, ale świadomiej.

Niech książka zabierze Cię w podróż po świecie!

Jeśli poszukujesz kolejnych inspiracji, koniecznie zajrzyj do kategorii inspiracje na podróż. W nich dowiesz się o najciekawszych kierunkach, nieodkrytych miejscach czy cudownych widokach. Jednym z najpopularniejszych wpisów jest artykuł dotyczący Gór Bukowych: 3 powody dla których MUSISZ odwiedzić Góry Bukowe, sprawdź koniecznie!