Co zabrać w góry? Krótki poradnik

9,889

 

Co zabrać w góry?

Wycieczka w góry zawsze zapewnia ekscytujący wypoczynek, podczas którego nie możemy ani przewidzieć, ani być pewni, jakie konkretne atrakcje mogą nas spotkać. Z tego powodu znajdują się pośród ludzi turyści, wybierający  na miejsce relaksu tylko takie trasy wycieczek, które prowadzą właśnie w góry.

Niektórzy z nich mają swoje upatrzone miejsca, w jakie przyjeżdżają co roku, inni, pragnący zwiedzić jak najwięcej różnych zakątków, podróżują po coraz to nowych szlakach.

Jeśli zdecydujemy się na taką podróż, bez względu na to, czy uwielbiamy tylko górskie wycieczki, czy też jest to sporadyczna, jedna z wielu wybranych przez nas form wypoczynku, na pewno pierwsze pytanie, jakie się pojawi, będzie dotyczyło niezbędnego w górach ekwipunku.

Co powinniśmy ze sobą zabrać, abyśmy byli jak najbardziej bezpieczni w naszym sam na sam z przyrodą; aby w miejscach oddalonych od cywilizacji ludzkiej, jak najmniej rzeczy, do których jesteśmy przyzwyczajeni na co dzień, nam brakowało?

Wybór niezbędnych przedmiotów, które zechcemy ze sobą zabrać w góry, będzie zależał na pewno od pory roku, w jakiej zdecydujemy się na naszą podróż oraz od długości wyprawy.

Co zabrać w góry? Poradnik
Co zabrać w góry? Poradnik

 

Mój niezbędnik – co zabrać w góry

Pierwszą rzeczą, o której bezwzględnie należy pamiętać przy planowaniu wycieczki, jest nieprzewidywalność górskiej pogody. Co za tym idzie, musimy wyposażyć się w odpowiednie ubranie, aby się nie wychłodzić i nie przegrzać. Pierwsze i drugie może nas spotkać podczas jednej i tej samej wyprawy, jeśli nie ubierzemy się odpowiednio.

Powinniśmy mieć na sobie kilka warstw odzieży, zaczynając od koszulki z krótkim rękawem, następnie koszuli z długim rękawem, która szczególnie na wiosnę i w lecie, ochroni naszą skórę przed słońcem i owadami.

Nie można zapomnieć o ciepłym swetrze lub polarowej ciepłej bluzie, bez których możemy zmarznąć „na kość”. Ponieważ deszcz w górach zdarza się bardzo często, nawet gdy niżej świeci słońce, niezbędna jest kurtka przeciwdeszczowa z kapturem. Nie zapomnijmy też o czapce i rękawiczkach.

Nawet w lecie powinniśmy mieć czapkę z daszkiem, chroniącą przed słońcem. Buty powinniśmy zabrać wygodne i wytrzymałe, takie, w których ryzyko poślizgnięcia się będzie jak najmniejsze. Trzeba także pamiętać o zapasowych skarpetkach.

Jeżeli chodzi o jedzenie, najodpowiedniejsze będą kanapki z serem, który nie psuje się tak szybko, jak wędlina, pod wpływem temperatury. Szybkim uzupełnieniem energii, może okazać się czekolada czy też banan. Dobrym pomysłem jest również suchy prowiant w postaci krakersów czy herbatników.

W porach przejściowych oraz w zimie warto pamiętać o zabraniu ze sobą termosu z gorącą herbatą, która rozgrzeje nas, gdy za bardzo zmarzniemy. W lecie odpowiednia będzie woda. Możemy także wyposażyć się w napój izotoniczny, który wspomoże organizm podczas wysiłku.

Co zabrać w góry? Krótki poradnik
Co zabrać w góry? Krótki poradnik

Apteczka – to właściwa odpowiedź na pytania, co zabrać w góry

Pomocnymi mogą okazać się podstawowe przedmioty z apteczki takie, jak bandaż elastyczny, gaza, plastry i woda utleniona. Narzędzia, jakie warto mieć przy sobie to nóż lub scyzoryk, taśma klejąca, zapałki, latarka. Na wycieczki górskie trwające dłużej niż jeden dzień, zabierzmy ze sobą także namiot, śpiwór i karimatę. Do przedmiotów chroniących nas przed słońcem warto dodać okulary przeciwsłoneczne czy krem z filtrem UV.

Nadszedł czas, aby wspomnieć o tym, co wspomoże nas w nawigacji w terenie. Na pierwszym miejscu wymienić należy niezawodną w każdych warunkach mapę oraz kompas. Opcjonalnie można też zabrać ze sobą GPS. Pamiętajmy także o naładowanym telefonie, sprawdzą się tutaj szczególnie starsze modele, oraz ewentualnie o przenośnym banku energii.

Na koniec, przy podejmowaniu decyzji czy powiększyć przedstawiony wyżej niezbędnik przedmiotów, jakie przydadzą nam się w górach, czy też go pomniejszyć, warto pamiętać o tym, że z każdym kilometrem wyprawy, wszystko, co ze sobą zabierzemy, będzie nam coraz bardziej ciążyć.

___

Jeśli szukasz kolejnych inspiracji i odpowiedzi na pytanie, co zabrać w góry, to koniecznie przeczytaj post: jedzenie w podróży. Planując podróż w góry, warto będzie także poszukać właściwego noclegu. Na nasze stronie noclegi w górach, to jedna z podstawowych kategorii.