Bon turystyczny – gdzie jechać, jak aktywować

16,465

Bon turystyczny – co to takiego?

W obliczu ostatnich wydarzeń, związanych z pandemią COVID-19, branża turystyczna, podobnie jak inne gałęzie gospodarki, wymaga wsparcia. Polski bon turystyczny to takie rozwiązanie, dzięki któremu nie tylko branża turystyczna będzie mogła uzyskać pomoc, ale także polskie rodziny z dziećmi. Korzyść jest obopólna.

Bon turystyczny - gdzie jechać, jak aktywować
Bon turystyczny – gdzie jechać, jak aktywować

 

Bon turystyczny jest niczym innym, jak dopłatą do wypoczynku. Przyznawany jest w formie elektronicznej. Jego wysokość wynosi 500 zł na każde dziecko do 18 roku życia. Jeśli dziecko ma orzeczoną niepełnosprawność, do bonu przyznawane jest jednorazowe dodatkowe świadczenie w wysokości kolejnych 500 zł.


Bon można wykorzystać do 31 marca 2022 r.


 

Gdzie można dokonać płatności bonem turystycznym?

Płatności za pomocą bonu turystycznego można dokonać na terenie Polski. Zapłacić można np. za usługi hotelarskie: w pensjonacie, hotelu czy w gospodarstwie turystycznym.

Jednak nie tylko noclegi mogą być opłacone za pomocą bonu. Również płatności za imprezy turystyczne są nim objęte. Pod pojęciem imprezy turystycznej kryje się np. obóz harcerski, kolonie, obóz sportowy, itp.


Sprawdź, gdzie możesz wykorzystać bon turystyczny ⇒


Co bardzo ważne, firmy, które chcą skorzystać z możliwości zapłaty bonem turystycznym, muszą zarejestrować się w programie Polski Bon Turystyczny. Zatem przed wybraniem hotelu czy pensjonatu, należy dokładnie sprawdzić czy bierze on udział w programie. Aktualna lista firm, w jakich możesz zapłacić polskim bonem turystycznym znajduje się na stronie noclegi.pl.

Zarezerwuj nocleg na Noclegi.pl o minimalnej wartości 500 zł, zapłać bonem turystycznym online i zyskaj dodatkowo 30 zł zniżki

 

W jaki sposób uzyskać bon turystyczny?

Bon można uzyskać w bardzo łatwy sposób. Aby otrzymać bon, należy zalogować się do PUE ZUS na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli jeszcze nie masz konta na PUE ZUS, musisz się zarejestrować.

 

Rejestracji na PUE ZUS można dokonać w następujący sposób.

  • Należy otworzyć stronę https://www.zus.pl.
  • U góry strony należy wybrać opcję “Zarejestruj się w PUE”.
  • Pojawi się wybór sposobu rejestracji: “Dla Ciebie, “Dla przedsiębiorców”, “Dla firm”. Wybierasz jedną z opcji.
  • Następnie pojawi się możliwość rejestracji bez konieczności wizyty w ZUS lub z koniecznością potwierdzenia poprzez wizytę w ZUS.
  • Jeśli wybierzesz rejestrację bez konieczności wizyty w ZUS, możesz się zarejestrować za pomocą Profilu Zaufanego na login.gov.pl, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub za pomocą bankowości elektronicznej. Trzecią opcję możesz wybrać, jeśli posiadasz konto w którymś z następujących banków: PKO BP, Intelligo, BOŚ Bank, Citi Handlowy, ING.
  • Jeśli wybierzesz opcję “Do rejestracji”, w ciągu 7 dni będzie trzeba potwierdzić dane w dowolnej placówce ZUS. Podczas wizyty w ZUS należy mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport.
  • Następnie pojawi się formularz “Zarejestruj profil”. Należy go wypełnić prawdziwymi danymi. Należy też podać hasło, za pomocą którego będziesz logować się na konto. Kolejnymi czynnościami, jakie trzeba wykonać, jest zaznaczenie pola “Nie jestem robotem” oraz zaznaczenie dwóch pierwszych check-boxów (akceptacja regulaminu i wyrażenie zgody, związanej z RODO).
  • Jeśli wypełnisz już i odznaczysz wszystkie wymagane pola formularza, wciśnij przycisk “Zarejestruj profil”.
Bon turystyczny
Bon turystyczny

 

Aktywacja bonu turystycznego

Po założeniu profilu, należy zalogować się do PUE, wybierając u góry ekranu strony www.zus.pl przycisk “Zaloguj się do PUE”. Następnie należy wybrać zakładkę, znajdującą się u góry ekranu, o nazwie “Ogólny”. Następnie wybierz zakładkę z lewego menu zatytułowaną “Polski Bon Turystyczny” i pod spodem “Mój bon”.

Pojawią się na ekranie dane Twojego bonu: jego numer i saldo. Pojawią się też dane Twych dzieci. Musisz jeszcze aktywować bon za pomocą przycisku “Aktywuj bon”. Będzie Ci do tego potrzebny aktualny nr telefonu komórkowego oraz adres e-mail.


Dowiedz się więcej na temat BONU TURYSTYCZNEGO 500+ ⇒


Przeczytaj klauzulę informacyjną RODO i jeszcze raz wciśnij przycisk “Aktywuj bon”. Pojawi się informacja, że bon jest aktywny oraz kod obsługi płatności, który będzie Ci potrzebny do płatności za usługi hotelarskie i inne w ramach bonu turystycznego.

Jak widać, aktywacja bonu turystycznego jest bardzo prosta. Można jej dokonać w kilku prostych krokach, nie wychodząc z domu.


ZAINSPIRUJ SIĘ: