Co warto zobaczyć we Wrocławiu?
Co warto zobaczyć we Wrocławiu?
Co warto zobaczyć we Wrocławiu? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Wiele miejsc czeka na Was w tym wspaniałym mieście. W tym krótkim wpisie mogę przedstawić Wam tylko niektóre z nich. Kolejnymi być może zainteresujecie się na miejscu, gdy wybierzecie się do Wrocławia.
Wrocław założono w X w. Od tamtej pory gród wybudowany na niegdysiejszej wyspie – Ostrowie Tumskim, przeobraził się w wielką, nowoczesną aglomerację miejską. Niektóre z miejskich zabytków pamiętają całą historię od pierwszych Piastów, a nawet wcześniejsze czasy. Zarówno z historią, jak i z nowoczesnością możecie spotkać się we Wrocławiu wszędzie.
Zobacz noclegi we Wrocławiu ⇒
Jeśli podróżujecie pociągiem, pierwszym miejscem, które warto zobaczyć we Wrocławiu będzie:
#1. DWORZEC KOLEJOWY WROCŁAW GŁÓWNY
Dworzec Kolejowy we Wrocławiu wybudowano w połowie XIX w., a następnie rozbudowano na przełomie XIX i XX w. Ostatni remont i modernizacja miały miejsce w latach 2010-2012. W pewnym czasie był to największy dworzec w Europie.
Elewacja zewnętrzna dworca nawiązywała pierwotnie do angielskiego neogotyku. Rozbudowa dworca dodała elementy historyzmu i secesji do pierwotnej konstrukcji. Dworzec jako jeden z nielicznych w Polsce ma halę peronową, długą na ponad 170 metrów.
#2. HALA STULECIA, PERGOLA, FONTANNA MULTIMEDIALNA
Te trzy atrakcje można zwiedzić w niedługim czasie, ponieważ położone są blisko siebie.
Hala Stulecia to widowiskowo – sportowa hala z początków XX wieku, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest przykładem wrocławskiego modernizmu. Kiedyś znajdowały się tutaj największe na świecie w chwili wybudowania organy. Niestety zostały częściowo zdewastowane, a później w latach 50-tych XX w. przeniesione do Archikatedry Wrocławskiej.
Pergola znajduje się przy północno – wschodniej stronie Hali Stulecia wokół sztucznego stawu z fontanną. pergola zbudowana jest z żelbetowych słupów zwieńczonych kratą, po których płoży się winorośl. Fontannę zamieniono w 2009 roku w Fontannę Multimedialną. wykorzystuje ona około 300 dysz wodnych, efekty świetlne i dźwiękowe.
Wszystkie trzy atrakcje umiejscowione są w Parku Szczytnickim.
#3. OGRÓD JAPOŃSKI
W tym samym Parku Szczytnickim, obok Pergoli, znajduje się Ogród Japoński. pochodzi on także z tego samego okresu, co poprzednie atrakcje, tj. z początków XX w. W 1913 r. prezentowany był na Wystawie Ogrodniczej, jako jedyny ogród egzotyczny.
Po zakończeniu Wystawy Ogród częściowo zdemontowano. Obecnego kształtu nadała ogrodowi dopiero współpraca polskich i japońskich projektantów i ogrodników w latach 1995 – 1999. Obecnie Ogród Japoński we Wrocławiu to unikatowy obiekt w Europie, reprezentujący kulturę i sztukę Japonii.
#4. OGRÓD BOTANICZNY UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO
Ogród ten został założony w 1811 r. Znajduje się w odległości 2 km od Rynku Starego Miasta we Wrocławiu i częściowo położony jest w obrębie najstarszej części miasta – Ostrowa Tumskiego.
Dzisiejszy Ogród zajmuje powierzchnię 7,4 ha i prezentuje około 7,5 tysiąca gatunków roślin. Ogród został podzielony na różne działy. Znajdują się w nim dwa stawy. Przez większy staw można się przeprawić pieszo na drugą stronę.
Mogą Cię zainteresować: