3 skanseny etnograficzne, które musisz odwiedzić

5,119

Skansen to potoczne określenie muzeów znajdujących się na świeżym powietrzu, na dużej przestrzeni. Samo słowo skansen pochodzi z języka szwedzkiego i jest nazwą własną. Tak nazywał się pierwszy w Szwecji park, w którym można było zobaczyć wystawy muzealne.

W Polsce nie brakuje muzeów na wolnym powietrzu, a wśród nich najbardziej interesujące są te etnograficzne, w których znajdziemy budownictwo wiejskie i miejskie sprzed wieków oraz wystawy wspominające bogatą kulturę i historię naszych przodków. Poniżej przedstawiamy 3 skanseny etnograficzne, które koniecznie musisz odwiedzić w czasie swoich podróży po Polsce.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Sanok — miasto, które jest główną atrakcją turystyczną, gdy jedziemy w Bieszczady. To właśnie tutaj znajduje się jeden z najpiękniejszych europejskich skansenów, a pod względem liczby obiektów największe muzeum na świeżym powietrzu w Polsce. Na terenie muzeum znajdziemy ponad 100 budowli drewnianych z okresu od XVII do XX wieku, w tym także kościoły, szkoły, kuźnie. Powierzchnia skansenu liczy 38 ha, więc musisz zarezerwować kilka dobrych godzin, by zwiedzić cały obiekt i przenieść się w czasie.

Na uwagę zasługują przede wszystkim budynki związane z całą społecznością, gdzie tętniło życie i gdzie można zobaczyć ciekawe zabytki z dawnych lat: sklep kolonialny, sklep tytoniowy, apteka, piekarnia, siedziba zegarmistrza. Te wszystkie repliki znajdują się na Rynku Galicyjskim otwartym w 2011 roku. Na terenie skansenu kręcono klika filmów. Będąc w Sanoku, warto wstąpić do Muzeum Historycznego i zobaczyć galerię obrazów Zdzisława Beksińskiego.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Ten malowniczy skansen położony nieopodal Warszawy powstał w 1975 roku. Prezentuje rekonstrukcję wsi rzędowej, najczęściej występującego układu przestrzennego na rolniczych ziemiach polskich. Wśród około 80 budynków znajdziemy obiekty mniejszej i większej architektury, w tym także zagrody wiejskie. Wszystko otoczone polami oraz ogrodami warzywnymi i kwiatowymi, co sprawia wrażenie prawdziwej, sielskiej wsi.

Na terenie skansenu znajdują się także samodzielne zespoły architektoniczne, będące uzupełnieniem wiejskiej osady. To karczma, zespół dworski oraz kościół z dzwonnicą.

Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie

Skansen w Wygiełzowie (województwo małopolskie, powiat chrzanowski) liczy sobie już niemal 50 lat. Zgromadzono w nim przykłady budowli charakterystyczne dla Zachodniej Małopolski. Choć na terenie samego skansenu nie znajduje się wiele obiektów, to jednak są one wyjątkowe i pochodzą z różnych okresów. Znajdziemy tam kościół, dzwonnicę, młyn, stodoły, spichlerze czy kuźnię. Na terenie muzeum zobaczysz także ciekawe przykłady uli kłodowych.

Obok skansenu znajduje się dwór z Drogini oraz ruiny zamku Lipowiec. Zarówno dwór, jak i zamek są dostępne dla zwiedzających. Lipowiec przez wiele wieków pełni strategiczną rolę dla tego regionu.

Warto poznawać kulturę, z której się wywodzimy. Trudno w Polsce znaleźć jeszcze wsie z krwi i kości, gdzie utrzymały się zagrody i charakterystyczne relacje międzyludzkie. W takich miejscach jak skanseny można poczuć dotyk historii.