13 sposobów na tanie wakacje

342

W dzisiejszych czasach wyjeżdżanie na wakacje jest tak oczywiste, że zostając w lecie w domu narażasz się co najmniej na zdziwione spojrzenia. Tak! Mamy teraz epokę podróżowania i wyjazdów. Zobacz nasze zestawienie dotyczące najlepszych hacków związanych z podróżami. Planujesz tanie wakacje? Eksperci z Nocleg.pl stworzyli dla Ciebie listę 13 najważniejszych rzeczy, o których musisz pamiętać, żeby wyjazd był udany. I co ważniejsze, budżetowy!

Tanie wakacje – własne miejsce na nocleg

Wbrew pozorom, wybranie niepewnych możliwości, takich jak nocowanie na kanapie w czyimś domu, czy popularny serwis airbnb mogą spowodować więcej strat finansowych niż może się wydawać. Odwołanie noclegu w ostatnim momencie i zostanie na przysłowiowym lodzie nie jest fajne. Szukanie miejsca do spania w ostatnim momencie może prowadzić do sporych wydatków, a także sporego stresu. Warto skorzystać z oferty pośrednika takiego jak Nocleg.pl, gdzie kupujemy także pewność i bezpieczeństwo, że w razie problemów nie zostaniemy na lodzie.

Mniej znaczy więcej

Na pewno nie raz i nie dwa zdarzyło Ci się oglądać zdesperowanych ludzi na lotnisku, którym pęka wyładowana po brzegi walizka. Inny przykład? Koszmarnie wysokie za dopłaty do nadprogramowego bagażu. Pierwsza zasada taniego podróżowania to oszczędne pakowanie się. Nie warto zabierać dużo! Ubrania upierzesz ręcznie lub w pralniomacie, a zaoszczędzone pieniądze możesz wydać na coś innego.

Piknik, a może wspólna fiesta?

Wszyscy znamy te zdjęcia jedzenia z Instagrama. Tak… Ale nie dajmy się zwariować. Jeśli wynajmujesz apartament z podstawowym wyposażeniem, niewielkim kosztem możesz przygotować pyszne jedzenie z dostępnych lokalnie produktów. Zamiast kolacji w drogiej knajpie wybierz się na piknik, a drogiego croissanta w popularnej śniadaniowni zamień na takiego z piekarni.

Bądź otwarty na nowe kierunki

Szukając miejsc na wypad warto zastanowić się nad kierunkami alternatywnymi. Dla nas, kraju spoza strefy Euro wycieczki w tej walucie są absurdalnie wręcz kosztowne. Warto rozważyć alternatywę: Węgry, Rumunię, Czechy, piękną Chorwację, a może nawet… Afrykę Północną? 🙂 Te miejsca tylko czekają, żeby je odkryć.

Bądź elastyczny

Nie warto zamykać się na nowe rozwiązania. Nie musisz wykosztowywać się na drogie transfery z lotniska – podróżuj komunikacją miejską, zainteresuj się autostopem lub bardzo popularnym w ostatnich latach carsharingiem, takim jak BlablaCar. Pozwoli Ci to przemieszczać się nieporównywalnie taniej niż taksówki, czy pociągi.

Zostań ekspertem od taniego podróżowania

Nic nie dzieje się samo, a tanie podróżowanie to umiejętność, którą należy nieustannie rozwijać. Pojawiają się nowe tzw. travel hacki i pomysły i warto być z nimi na bieżąco. Organizowane są spotkania dla miłośników budżetowych podróży, webinary, a najciekawsze pomysły wyciekają w zamkniętych grupach, czy forach internetowych. Zostań ich członkiem i skorzystaj z wiedzy i rad społeczności innych podróżników.

W grupie raźniej

Chcesz podzielić z kimś koszty? Poszukaj w Internecie, samotnych podróżników jest coraz więcej i coraz łatwiej zawierać nowe, ciekawe znajomości i przy tym oszczędzać podczas swoich podróży. Wystarczy rozejrzeć się chociażby na Facebooku i dołączyć do jednej z wielu zamkniętych grup. Kto wie, może poznasz nowego przyjaciela, lub…drugą połówkę?

Zaufaj miejscowym

Jeśli widzisz gdzieś duże skupisko turystów (zwłaszcza ze strefy euro), to możesz z dużą dozą pewności stwierdzić, że będzie tam drogo. Zapytaj o to, gdzie pójść miejscowych, albo jeszcze lepiej – wybierz dokładnie ten lokal, gdzie stołują się/przebywają tubylcy. Dobre ceny i autentyczne smaki – tanie wakacje gwarantowane.

Poznawaj nowych ludzi

Podróże uczą nas wiele o kraju, w którym przebywamy – o jego kulturze zwyczajach… To jeden z powodów, dla którego podróżowanie jest tak popularne. Dzięki aplikacjom takim jak https://www.meetup.com/ będziesz mógł poznać serce i duszę danego miejsca, czyli ludzi w nim mieszkających. Warto dla takich chwil wyjść ze swojej strefy komfortu!

Czasem zwyczajnie warto się zgubić…

Jeśli jesteś zwolennikiem mocnych wrażeń – pozwól sobie na zagubienie się w miejscu, które odwiedzasz. Wyrzuć przewodniki turystyczne i aplikacje! Pisał o tym Mariusz Szczygieł w swoich alternatywnych przewodnikach po czeskiej Pradze. Daleko od Mostu Karola, czy królewskich Hradczan kryje się miejsce, gdzie turyści nie docierają – dzielnica Žižkov – tam właśnie warto zbłądzić.

A może przewodnik?

Aplikacje czasami się przydają! Absolutnie nie polecamy nudnych przewodników, którzy nie dość, że kosztują krocie, to jeszcze opowiadają głównie banały i niezbyt ciekawe historyczne wydarzenia. Zamiast tego zajrzyj do Google Play lub App Stora i zwiedzaj z lokalnymi przewodnikami. Dwa przykłady na tanie wakcje: https://www.localguddy.com/ i https://www.getyourguide.com/.

Citybreaks i mikropodróżowanie

Jeśli nie kręci Cię wizja jet-lagu albo spędzania długich godzin w podróży, nie jedź daleko. Tanie i ciekawe podróże, popularne w Polsce to tzw. citybreaki. Wystarczą dwa, trzy weekendowe dni i można fantastycznie wypocząć, zwiedzić nowe miasto i nie wydać majątku. Minus? Zazwyczaj nie uciekniesz daleko od cywilizacji. Chyba, że wybierzesz się w podróż swoim samochodem.

Zwiedź piękny  świat, który masz pod nosem

Nasz wakacyjny hasztag,  #polskajestpiękna, mówi sam za siebie. Na pewno macie wielu znajomych, którzy chociaż znają Barcelonę jak własną kieszeń, nigdy nie widzieli zachodu słońca na Mazurach. Zakrawa na ironię że Polska, piękna i tania (płacimy za wszystko w walucie w której zarabiamy), cieszy się rosnącym zainteresowaniem obcokrajowców a my, zamiast ją poznawać, wybieramy odległe miejsca…

Jakie są wasze travel hacki na tanie wakacje? Dajcie znać w komentarzach >