Jak płacić bonem turystycznym? Ostatni dzwonek na wykorzystanie!

10,453

Czy wiesz, jak płacić bonem turystycznym za rodzinne wakacje? Tzw. bon turystyczny to rządowy program wsparcia finansowego dla rodzin z dziećmi, który miał pomagać w trudnej sytuacji ekonomicznej wywołanej pandemią COVID-19. Płatność bonem turystycznym zrealizować możesz do 30 września 2022 roku. Zobacz, jak to zrobić!

Jak płacić bonem turystycznym? To musisz wiedzieć w sezonie 2022

W 2020 roku, w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną pandemią COVID-19, polski rząd uruchomił program wsparcia finansowego dla polskich rodzin z niepełnoletnimi dziećmi. W ramach pomocy, każde dziecko przed ukończeniem 18. roku życia otrzymało tzw. bon turystyczny. Jak zapłacić nim za wakacje? To wcale nie takie trudne!

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł przyznanych na każde dziecko, które w dniu 18 lipca 2020 roku nie ukończyło 18. roku życia. Dodatkowo, osoby wychowujące dziecko z niepełnosprawnością mogą otrzymać dodatkowe 500 zł (wtedy łączna kwota do wydania z tytułu bonu turystycznego to 1000 zł). Dowiedz się więcej na temat bonu turystycznego w Polsce!

Jak płacić bonem turystycznym?

Na początku ustal, że wciąż przysługuje Ci świadczenie z tego tytułu. Kto ma do niego prawo? Bon turystyczny przysługuje osobom, które:

  • w dniu 18 lipca 2020 roku posiadały prawo do korzystania ze świadczenia wychowawczego 500+ lub świadczenia z tytułu dodatku wychowawczego,
  • między 19 lipca 2020 roku a 31 grudnia 2021 roku nabyły prawo do świadczenia wychowawczego 500+ lub dodatku wychowawczego.

Jeżeli jeszcze nie wykorzystałeś przyznanej Ci kwoty, zrób to koniecznie w te wakacje! Bon traci ważność 30 września 2022 roku. Po tym terminie bezpowrotnie przepadnie. Jak płaci się bonem turystycznym?

Aby skorzystać z bonu turystycznego, musisz najpierw założyć profil na platformie PUE ZUS. Możesz zrobić to w zaledwie kilka minut za pomocą profilu zaufanego lub systemu bankowości elektronicznej. Po zalogowaniu do systemu PUE ZUS zobaczysz już wygenerowany dla Ciebie numer bonu turystycznego. Bon to 16-cyfrowy, unikatowy kod, który otrzymasz w wiadomości SMS lub e-mail na podane przez Ciebie w systemie dane.

Już wiesz, jak opłacić wakacje bonem turystycznym!

Jak się płaci bonem turystycznym? To proste, ale nie wszędzie możliwe!

Musisz upewnić się, że wybrany przez Ciebie ośrodek (hotel, hostel, agroturystyka czy inny podmiot) czy organizowana impreza turystyczna znajduje się na liście zaakceptowanej przez Polską Organizację Turystyczną (POT) i bierze udział w programie. Jeżeli tak, koniecznie uprzedź podmiot, że wykorzystujesz bon turystyczny. Jak zapłacić za usługę? Wystarczy podać wygenerowany przez ZUS numer. Następnie na adres e-mail lub numer telefonu, który podałeś w PUE ZUS otrzymasz potwierdzenie, że bon został zrealizowany.

Nie wiesz, jak płacić bonem turystycznym? A czy korzystasz z opcji płatności blikiem? W takim razie wykorzystanie bonu nie powinno sprawić Ci najmniejszej trudności. System działa bardzo podobnie.

Warto wiedzieć, że bon turystyczny działa jak portmonetka i można wykorzystywać go wielokrotnie, dopóki niewyczerpana zostanie cała kwota. Tak więc, jeżeli Twój nocleg kosztował 240 zł, pozostałe 260 zł nadal możesz spożytkować podczas wakacji, np. w innym czasie i miejscu, aż do 30 września 2022.

Co bardzo ważne – bon realizować można tylko na terenie Polski! Nie czekaj więc – zarezerwuj TERAZ, nie ZARAZ miejsce noclegowe w jednym z wielu urokliwych zakątków naszego kraju, aby nie zmarnować okazji. Idealne miejsce na wypoczynek znajdziesz na Noclegi.pl. Wybierz miejsce na wakacje nad morzem z dziećmi.

Bon turystyczny – jak wykorzystać go w 2022?

Bon turystyczny − jak nim płacić? Najczęstsze pytania

Znasz już pokrótce procedurę, jak płacić bonem turystycznym od strony technicznej. Realizacja świadczenia nasuwa jednak wiele pytań. Przygotowaliśmy dla Ciebie pomocne FAQ, czyli odpowiedzi na najczęściej nurtujące Polaków pytania, jakie nasuwa bon turystyczny. Jak nim płacić? Gdzie wykorzystać? Za kogo można nim zapłacić? Uporządkujmy tę wiedzę!

1. Czy bonem turystycznym można zapłacić za całą rodzinę (2022)?

Tak, o ile w wyjeździe biorą udział dzieci, na które został przyznany bon. Zgodnie z objaśnieniami POT, bon ma zostać zrealizowany na usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na rzecz dziecka, na które został przyznany. Jeżeli jednak wybieracie się na rodzinne wakacje i dokonujesz wspólnej opłaty za noclegi, możesz wykorzystać bon, nawet jeżeli koszt pobytu dziecka będzie wynosił 0 zł – hotele często nie wliczają w cenę pobytu dzieci do lat 2.

2. Czy dziecko może samo wykorzystać bon turystyczny?

Bon przyznawany jest na dziecko, które w dniu 18 lipca 2020 roku nie ukończyło jeszcze 18. roku życia. Odbiorcą świadczenia jest jednak rodzic lub opiekun prawny dziecka i to na jego konto w systemie PUE ZUS przyznawany jest unikatowy 16-cyfrowy kod bonu.

Niemniej jednak celem bonu jest wsparcie finansowe wyjazdu, w którym udział bierze dziecko.

3. Czy bonem turystycznym można zapłacić za rodzica?

Co do zasady, bon ma zostać zrealizowany na rzecz dziecka, na które został przyznany.

4. Czy bonem turystycznym można zapłacić za jedzenie?

Nie. Bon turystyczny można wykorzystać jedynie na usługę hotelarską (pobyt w hotelu, w pensjonacie, na campingu, w gospodarstwie agroturystycznym) lub na imprezę turystyczną organizowaną przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego. Co więcej, podmiot świadczący te usługi musi być zatwierdzony przez POT.

Pod pojęciem imprezy turystycznej kryje się najczęściej połączenie co najmniej dwóch usług turystycznych, które są realizowane podczas tego samego wyjazdu. Chodzi tu przede wszystkim o zorganizowane zielone szkoły, kolonie, obozy harcerskie, wycieczki zorganizowane itp.

5. Czy bonem turystycznym można płacić w restauracji?

Nie. Obowiązuje tu zasada opisana w odpowiedzi powyżej.

6. Czy bon turystyczny trzeba wykorzystać jednorazowo?

Nie. Bon działa na zasadzie portmonetki. Oznacza to, że możesz nim płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków.

Płatność bonem turystycznym – sprawdź bazę miejsc na Noclegi.pl!

A jak płacić bonem turystycznym online? Czy wiesz, że Noclegi.pl to jedyny portal z największą bazą noclegową w Polsce, przez który zapłacisz za rezerwację online bonem turystycznym? Zacznij więc planować swoje wakacje już dziś! Poznaj piękno naszego kraju i odkrywaj nieznane krainy. Gdzie wybrać się na wakacje?

Polskie góry, zwłaszcza Zakopane (zobacz, gdzie zrealizujesz bon turystyczny w Zakopanem) i wybrzeże bałtyckie to najczęstsze cele wycieczek w czasie wakacji. Gdy chcesz uniknąć tłumów, zacznij odkrywać nowe miejsca kraju na Wisłą.

Zamiast w samym Zakopanem, wybierz na nocleg malowniczą miejscowość Poronin, położoną tuż u podnóża Tatr. Zatrzymać możecie się w przyjaznej rodzinom Willi u Gałów. Jeżeli chodzą Wam po głowie górskie wyprawy, wybierzcie się w Karkonosze w okolice Szklarskiej Poręby. Przytulny Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy Gwara mieści się tuż obok wyciągu krzesełkowego na Szrenicę.

W te wakacje zabierz dzieciaki na wycieczki po Polskich miastach. Poznaj ich historie oraz związane z nimi legendy, a podczas wyprawy zabaw się w barda, snującego bajkowe opowieści. Wybierz się do Poznania i dowiedz się, skąd wzięły się tam słynne koziołki, pokaż maluchom Ostrów Tumski, gdzie podziwiać można relikty pierwszej polskiej katedry z X w. i przejedźcie się kolejką „Maltanką”. W Poznaniu zatrzymać możecie się w nowoczesnych wnętrzach Apartamentów Homely Place, które mieszczą się w samym sercu miasta.

Pieniądze z bonu możesz wykorzystać także do opłacenia biletu wstępu do niektórych parków rozrywki. Zobacz, jak płaci się bonem turystycznym w takich miejscach: Suntago Bon Turystyczny I Inne Atrakcje Dla Dzieci.

Sprawdź na Noclegi.pl, gdzie jeszcze zrealizujesz w Polsce bon turystyczny. Jak płacić nim już wiesz!

Już wiesz, jak opłacić wakacje bonem turystycznym!

Wyjaśniliśmy pokrótce, jak się płaci bonem turystycznym. Pamiętaj, że świadczenie po 30 września 2022 roku przepadnie bezpowrotnie! Zarezerwuj więc nocleg TERAZ, nie ZARAZ! Wakacje już za pasem. Idealne miejsce na wakacje w Polsce, gdzie będziesz mógł zapłacić bonem turystycznym, znajdziesz na Noclegi.pl.

Bon turystyczny – jak wykorzystać go w 2022?