Co warto zobaczyć w Poznaniu? 8 miejsc, które polecają turyści
Co warto zobaczyć w Poznaniu?
Wybierasz się do środkowo-zachodniej Polski i zastanawiasz, co warto zobaczyć w Poznaniu? Historia osadnictwa na terenach dzisiejszego Poznania sięga V tysiąclecia p.n.e. Jednak pierwsze odnalezione ślady ludzkie pochodzą z IX tysiąclecia p.n.e. i należą do łowców reniferów.
Słowianie pojawili się tutaj w V w. n.e., a Polanie w VIII w. Prawdopodobnie z czasu przybycia Polan pochodzi gród wybudowany na Ostrowie Tumskim – zaczątek dzisiejszego Poznania. W X w. gród znalazł się pod panowaniem Piastów i był jednym z ośrodków stołecznych w państwie polskim.
Poznań jest jednym z miejsc, w którym mógł odbyć się chrzest Mieszka I w 966 r. W 968 r. stał się siedzibą pierwszego biskupstwa w Polsce. Za czasów pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego, Poznań miał duże znaczenie militarne.
Po spaleniu miasta przez Brzetysława I w 1039 r., przestał pełnić funkcje stołeczne. W czasie rozbicia dzielnicowego stał się stolicą wielkopolskiej linii Piastów. Następnie był stolicą Polski w latach 1290 – 1296 w czasach panowania Przemysła II. Po dramatycznej śmierci króla, rozwój miasta na przeszło 100 lat uległ wstrzymaniu.
Ponowny rozkwit Poznania nastąpił za panowania Jagiellonów. Potop szwedzki w 1655 r. przerwał po raz drugi rozwój miasta. Próby odbudowania dawnej potęgi Poznania nastąpiły za czasów panowania St. Augusta Poniatowskiego. II rozbiór polski zmienił jednak bieg historii i Poznań znalazł się w granicach państwa pruskiego.
Ponad tysiącletnia historia Poznania pozostawiła po sobie wiele miejsc pamięci, zabytków i historycznych atrakcji. Podczas wszelkich uroczystości, obchodów i świąt tradycyjnie używana jest nazwa „Stołeczne Miasto Poznań”.
Znajdź nocleg w Poznaniu ⇒
Co warto zobaczyć w Poznaniu?
Znajduje się tutaj mnóstwo atrakcji, zarówno tych posiadających prastary rodowód, jak też miejsc bardzo nowoczesnych, stworzonych z duchem czasu.
#1. STARY RYNEK W POZNANIU
Historia Starego Rynku w Poznaniu sięga 1253 r., kiedy Poznań został lokowany i wyznaczono główny plac miasta, jako jego centrum. Rynek poznański to kwadrat, którego boki wynoszą 141 m. Plasuje go to na trzecim miejscu w Polsce pod względem wielkości. Większe rynki posiadają tylko Kraków i Wrocław.
Stary Rynek to wiele zabytków w postaci m.in. kamienic, Ratusza, Domków Budniczych, fontann. Ponadto jest tutaj organizowanych wiele imprez, jak np.:
- Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku, w którym bierze udział co roku ponad 100 wystawców z Polski i innych państw;
- Jarmark Świętojański – jego tradycja wywodzi się z XVI w., z czasów rozkwitu handlu w Poznaniu;
- Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej – największy w Europie festiwal profesjonalnych rzeźbiarzy w lodzie.
#2. POZNAŃSKIE KOZIOŁKI
W samo południe można zobaczyć koziołki poznańskie na ratuszowej wieży, czyli słynne atrakcje Poznania. O dwunastej otwierają się wrota małej bramy nad zegarem. Zegar wybija godzinę. Następnie grany jest hejnał, a z bramy wychodzą koziołki i uderzają się rogami 12 razy.
#3. OSTRÓW TUMSKI W POZNANIU
Na jedynej pozostałej dzisiaj wyspie położonej na rzece Warcie w Poznaniu, oglądać dzisiaj można zabytki sięgające czasów początku państwa polskiego. W średniowieczu była to jedna z wielu wysp na rzece. Jej właściwości obronne zadecydowały wtedy zapewne o założeniu na niej grodu.
Do miejsc, które trzeba zobaczyć, będąc na Ostrowie Tumskim należą:
- Bazylika Archikatedralna świętych Apostołów Piotra i Pawła – jedna z najstarszych świątyń na terenie Polski. Jest ona miejscem pochówku króla Przemysła II. Wg tradycji także Mieszka I i Bolesława Chrobrego, chociaż dowody historyczne nie wskazują na to jednoznacznie.
- Pałac Arcybiskupi z XIV i XV w.
- Najlepiej zachowana w Poznaniu budowla gotycka: Kościół Najświętszej Marii Panny z XV w. Jest to kościół pomocniczy poznańskiej katedry.
- Psałteria z początku XVI w. – mieszkanie dwunastu psałterzystów.
- Akademia Lubrańskiego z początku XVI w. Najpierw najstarszy w Poznaniu uniwersytet, od XVIII w. biblioteka kapitulna i seminarium duchowne. Dzisiaj siedziba Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu, gromadzącego zbiory sztuki sakralnej. Można tam zobaczyć m.in. kolekcję rzeźby gotyckiej oraz miecz świętego Piotra podarowany Jordanowi lub Mieszkowi I przez papieża (wg Jana Długosza).
- Rezerwat Archeologiczny z kolekcją pamiątek z czasu początków państwowości polskiej.
#4. OPERA, TEATRY I IN. INSTYTUCJE KULTURALNE
W Poznaniu swoją siedzibę posiada wiele instytucji kulturalnych, m.in.:
- Opera – Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki;
- 16 teatrów: 8 z nich posiada własną scenę, np. Teatr Polski, Teatr Muzyczny. Teatry nie posiadające stałej sceny to m.in. Teatr Biuro Podróży, O.B.O.R.A.;
- Filharmonia Poznańska im. Tadeusza Szeligowskiego;
- Kina w liczbie 12;
- Kilkadziesiąt muzeów, np. Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Farmacji, Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza.
#5. MURAL „OPOWIEŚĆ ŚRÓDECKA Z TRĘBACZEM NA DACHU I KOTEM W TLE”
Na rogu ulic Śródka i Rynek Śródecki powstał przepiękny trójwymiarowy mural na ścianie kamienicy. W muralu tym swoją reprezentację mają różni przedstawiciele społeczeństwa Poznania oraz różne epoki historyczne.
#6. MIĘDZYNARODOWE TARGI POZNAŃSKIE
Obiekt należący do Międzynarodowych Targów Poznańskich istnieje od 1921 r. Tereny targowe obejmują obszar o powierzchni 212,5 ha. Znajduje się tam 16 pawilonów i 81 sal konferencyjnych. W 2018 r. odwiedziło Targi ponad 850 tys. uczestników.
#7. PARK CYTADELA
Park Cytadela to największy park w Poznaniu. Powstał w drugiej poł. XX w. Zajmuje obszar ok. 100 ha. Został uznany za pomnik historii. W Parku Cytadela znajdują się m.in. cmentarze z grobami żołnierzy i powstańców, muzea wojskowe, obiekty fortyfikacyjne, pomniki. W parku znajduje się 170 gatunków drzew oraz żyje 20 gatunków ssaków.
#8. NOWE ZOO W POZNANIU
Jest to drugie pod względem wielkości ZOO w Polsce. Zajmuje pagórkowaty teren leśny na obszarze 120,68 ha. Zostało utworzone w II połowie XX w. obok Starego ZOO, które nie mogło pomieścić się już w starej lokalizacji. W poznańskim ZOO można zobaczyć wiele gatunków zwierząt, także tych zagrożonych wyginięciem. ZOO w Poznaniu znalazło się na prestiżowych listach EAZA (Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych) oraz WAZA (Światowe Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów).