Chorwacja wakacje – miejsca, w których się zakochasz

14,388

Chorwacja atrakcje, które warto zobaczyć

Wakacje Chorwacja – myślisz o tym od dłuższego czasu? To dobry wybór dla tych wszystkich, którzy pragną by w lecie było upalnie, słonecznie i bezdeszczowo.

Pogoda w letnich miesiącach jest tutaj raczej pewna. O ile na północy kontynentu lato potrafi być deszczowe, o tyle na południu Europy prawie zawsze świeci słońce.

Wakacje w Chorwacji - co zobaczyć?
Wakacje w Chorwacji – co zobaczyć?

 

Chorwacja słynie ze swojej linii brzegowej, pięknych plaż i turkusowego morza.

Mając na względzie to największe turystyczne dobro Chorwacji, chciałam Was dzisiaj przekonać, że państwo to posiada także inne atrakcje. Często są one bezpośrednio powiązane z morzem, ale są także inne, usytuowane w innych regionach kraju.


Wybierasz się na wakacje do Chorwacji? Sprawdź Noclegi Chorwacja ⇒


 

♥ DUBROWNIK

Chociaż plaż w Dubrowniku jest bardzo niewiele, miasto to jest najczęściej odwiedzanym przez turystów miastem Chorwacji. Dzieje się tak za sprawą bogatej historii Dubrownika, która pozostawiła w mieście mnóstwo zabytków, w przewadze średniowiecznych.

Chorwacja wakacje - Dubrownik
Chorwacja wakacje – Dubrownik

 

Zachowany został do czasów dzisiejszych w całości średniowieczny układ urbanistyczny Starego Miasta. Jest on tak niezwykły, że piękny zespół miejski Starego Miasta został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO już w 1979 r.

W Dubrowniku zachowały się oryginalne mury miejskie, dzięki którym miasto było i jest prawdziwą twierdzą, której nigdy nie zdobyto. Ostatnie oblężenie Dubrownik przeżył podczas wojny z Serbią i Czarnogórą po rozpadzie Jugosławii – trwało ono 7 miesięcy. Poważnie uszkodzone w czasie ostrzału artyleryjskiego Stare Miasto, po kilku latach odbudowano.

 

♥ WYSPA BRAČ

Ta przybrzeżna wyspa należąca do Środkowej Dalmacji posiada długość wybrzeża równą 180,61 km. Znajduje się tutaj największe wzniesie na wyspach Morzach Adriatyckiego – Vidova Gora o wysokości 778 m n.p.m. Cała wyspa jest górzysta, a na południu wysokie białe ściany skalne opadają wprost do morza.

Chorwacja wakacje - Złoty Róg
Chorwacja wakacje – Złoty Róg

 

Na wyspie znajduje się kilka małych plaż piaszczystych. Na największą uwagę spośród nich zasługuje plaża w zatoce Lovrečina, znajdująca się na północnym wybrzeżu wyspy. Najokazalszą drobnożwirową plażą na wyspie jest Zlatni Rat, w tłumaczeniu na język polski: Złoty Róg, bardzo chętnie odwiedzany przez turystów.

 

PARK NARODOWY KRKA

Jest to Park Narodowy w Chorwacji, biegnący w środkowym i dolnym biegu rzeki Krka. Park znajduje się w środkowej Dalmacji. Na terenie Parku rzeka Krka tworzy wodospady, kaskady i bystrzyny.

W środkowej części Parku znajduje się jezioro Visovac, pośrodku którego wybudowano na wyspie klasztor Franciszkanów w 1445 r. W południowej części Parku usytuowane są budynki z XIX w., m.in. młyny wodne. Znajdują się tu także pozostałości jednej z pierwszych na świecie elektrowni wodnych z 1895 r.

Chorwacja na wakacje 2019
Chorwacja na wakacje 2019

 

PARK NARODOWY JEZIOR PLITWICKICH

Park ten to przepiękne miejsce obejmujące kompleks 16 jezior  krasowych, połączonych ze sobą wodospadami, których jest ponad 90. Wody jezior posiadają duże ilości węglanu wapnia.

Sprawia to, że woda w tych jeziorach ma przepiękny, intensywny, turkusowy kolor. Strome brzegi wokół jezior porośnięte są bujnie przez mieszane lasy.

Chorwacja wakacje - Jeziora PlitwickieChorwacja wakacje - Jeziora Plitwickie
Chorwacja wakacje – Jeziora Plitwickie

 

WELEBIT

Welebit to najdłuższy masyw Gór Dynarskich, ciągnący się na długości prawie 150 km. Góry te zbudowane są z dolomitów i wapieni. Podlegają intensywnym procesom krasowym. Sprawia to, że w górach tych tworzy się wiele jaskiń.

Znajduje się tutaj dziesiąta najgłębsza jaskinia świata – Lukina. Wędrowanie po paśmie Welebitu ułatwiają dość liczne szlaki turystyczne. Na terenie gór znajdują się dwa parki narodowe.

 


MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ: