Bon turystyczny jak złożyć | 530+ na wakacje 2021

12,898

Bon turystyczny jak złożyć wniosek o jego przyznanie?

Bon turystyczny jak złożyć wniosek o jego przyznanie, jak zyskać na wakacje 2021? Jeśli jeszcze nie wiesz jak otrzymać 500+, przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik.

Dla kogo bon turystyczny?

Bon turystyczny przysługuje, jeśli w dniu 18 lipca 2020 r. było przyznane prawo do świadczenia wychowawczego 500+ na dziecko wychowujące się w rodzinie lub dodatku wychowawczego w wysokości świadczenia wychowawczego na dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej, placówce opiekuńczo – wychowawczej, placówce opiekuńczo – terapeutycznej, interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym.

Zarezerwuj nocleg na Noclegi.pl o minimalnej wartości 500 zł, zapłać bonem turystycznym online i zyskaj dodatkowo 30 zł zniżki

 

Prawo do otrzymania bonu turystycznego będzie także przysługiwać, jeśli nabędziesz prawo do świadczenia wychowawczego 500+ pomiędzy 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. lub dodatku wychowawczego na dziecko, któremu nie przyznano go przed 19 lipca 2020 r.

Posiadasz także prawo do otrzymania bonu turystycznego, jeśli przebywasz poza granicami Polski i jednocześnie:

  • został tam złożony wniosek o świadczenie wychowawcze pomiędzy 1 lipca 2019 r. a 18 lipca 2020 r., a po przekazaniu go do wojewody, ten nie rozpatrzył go do 18 lipca 2020 r.;
  • lub zostanie tam złożony wniosek o świadczenie wychowawcze pomiędzy 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r., a po przekazaniu go do wojewody, ten nie rozpatrzy go w terminie, w którym są składane informacje o osobach uprawnionych;
  • lub też, gdy wojewoda wydał decyzję o odmowie prawa do świadczenia wychowawczego w postaci dodatku dyferencyjnego.

Zainspiruj się: Bon turystyczny nad morzem – wakacje 2021


PUE ZUS bon turystyczny – o co chodzi?

Aby otrzymać bon turystyczny, nie musisz nawet wychodzić z domu. W większości przypadków nie musisz też składać żadnych wniosków o przyznanie prawa do bonu turystycznego. Będzie do tego potrzebny dostęp do Internetu oraz komputer, tablet lub smartfon. Polski Bon Turystyczny wystarczy zwyczajnie aktywować na PUE ZUS w zakładce “Polski Bon Turystyczny”.

Jeśli przejdziesz do tej zakładki znajdziesz w niej nr bonu, datę ważności, jego wartość i aktualne saldo oraz przycisk “Aktywuj bon”. Innymi danymi, jakie można znaleźć w zakładce są dane Twoich dzieci takie, jak imię, nazwisko, PESEL, rodzaj świadczenia i kwota bonu dla każdego z dzieci. Po aktywacji otrzymasz e-mailem kod obsługi płatności.

Ważną wiadomością jest fakt, że zakładka ta jest dostępna u osób, które złożyły wniosek o 500+. Dzieje się tak dlatego, że bon turystyczny jest widoczny na portalu PUE ZUS właśnie na podstawie danych, udostępnionych przez jednostki, które wypłacają świadczenie 500+.

Jeżeli bon turystyczny chce uzyskać rodzic lub opiekun dziecka, który nie składał wniosku o świadczenie 500+, powinien złożyć wniosek o ustalenie prawa do bonu do Polskiej Organizacji Turystycznej (POT). Można to zrobić na ePUAP lub wysłać wniosek w formie papierowej na adres:

Polska Organizacja Turystyczna, ul. Janińska 32, 32-020 Wieliczka

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez POT, na PUE ZUS pojawi się zakładka “Polski Bon Turystyczny”.

W przypadku chęci uzyskania dodatkowego świadczenia w wysokości 500 zł na dziecko z niepełnosprawnością w formie bonu, należy złożyć poprzez PUE ZUS oświadczenie. Wypełnić je można z pomocą kreatora. W oświadczeniu należy wskazać informacje, które zawarte są w orzeczeniu oraz dołączyć jego kopię.

Bon turystyczny gdzie jechać?
Bon turystyczny gdzie jechać?

 

Jak płacić bonem turystycznym?

Bon turystyczny ma postać elektroniczną. Nie potrzebne jest żadne zaświadczenie ani dokument papierowy. Każdy bon ma unikalny 16 – cyfrowy numer. Płacąc za usługi posługujesz się tylko tym numerem. Podajesz go w firmie lub na portalu noclegi.pl podczas rezerwacji, zarejestrowanej w programie Polski Bon Turystyczny. Aktualną listę takich firm znajdziesz tutaj. Aktualny stan i dostępność środków w ramach Polskiego Bonu Turystycznego możesz w każdej chwili sprawdzić na PUE ZUS.


Sprawdź, jak zapłacić bonem turystycznym online na portalu noclegi.pl ⇒


Co warto wiedzieć o bonie?

Bonem możesz płacić kilka razy, aż do wyczerpania środków. Co ważne bonu nie można wymienić na gotówkę ani też inne środki wymiany.

Jeśli opłacisz wypoczynek, który będzie miał miejsce po terminie ważności bonu turystycznego, czyli po 31 marca 2022 r., a jednocześnie dokonasz płatności przed 31 marca 2022 r., będziesz mógł wtedy także skorzystać z bonu turystycznego. Jeśli kwota za wypoczynek przekroczy wartość bonu, możesz dopłacić gotówką, przelewem lub kartą.