Bon turystyczny – jak wykorzystać dofinansowanie do wyjazdu w 2022, zanim przepadnie?

Wciąż przysługuje Ci bon turystyczny? Jak wykorzystać go w nadchodzącym sezonie?

632

Wciąż przysługuje Ci bon turystyczny? Jak wykorzystać go w nadchodzącym sezonie? To proste! Wystarczy wejść na stronę PUE ZUS, zaktualizować swoje dane kontaktowe, a bon otrzymasz SMS lub e-mailem. Pamiętaj, że czas na wykorzystanie bonu coraz szybciej upływa!

Znajdź miejsce noclegowe, w którym możesz go zrealizować. Przygotowaliśmy dla Ciebie 5 niebanalnych pomysłów na wakacje z dziećmi w 2022 roku.

Bon turystyczny – jak wykorzystać go w 2022?

Czym jest bon turystyczny? Jak wykorzystać go 2022 roku? Kiedy pandemia COVID-19 rozszalała się na dobre, polska gospodarka nie radziła sobie najlepiej. Jedną z branż, która ucierpiała najbardziej była szeroko rozumiana turystyka i hotelarstwo. Aby wesprzeć polskie rodziny z dziećmi oraz zapewnić przedsiębiorcom turystycznym dopływ gotówki, w 2020 roku rząd przygotował program wsparcia finansowego. Tzw. bon turystyczny przyznawany był na każde dziecko, które przed 18 lipca 2020 roku nie ukończyło jeszcze 18. roku życia.

Jednorazowe świadczenie pieniężne z tytułu bonu turystycznego w Polsce wynosiło 500 zł. Tę pomoc finansową można wykorzystać tylko do 30 września 2022 roku. Dlatego nie zwlekaj i zarezerwuj swój pobyt już teraz, aby najlepsze miejsca nie uciekły Ci sprzed nosa.

Kto jest uprawniony do bonu turystycznego?

Według interpretacji przepisów ustawy, prawo do bonu turystycznego na dziecko, przysługuje osobom:

  • uprawnionym do pobierania świadczenia wychowawczego, czyli 500+, w dniu 18 lipca 2020 roku,
  • które są uprawnione do dodatku wychowawczego, w dniu 18 lipca 2020 roku (dotyczy to rodzinom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinny dom dziecka, placówce opiekuńczo-wychowawczej, placówce opiekuńczo-terapeutycznej, placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego),
  • które nabyły prawo do świadczenia wychowawczego lub dodatku wychowawczego w dniach między 19 lipca 2020 roku a 31 grudnia 2021 roku,
  • przebywającym poza granicami Polski, które złożyły tam wniosek o świadczenie wychowawcze.

Bon turystyczny – jak iść w 2022?

Wykorzystanie bonu turystycznego nie jest więc zależne od sytuacji finansowej rodziny. Uprawnienie do świadczenia otrzymał każdy rodzic dziecka, które nie ukończyło w podanym terminie 18. roku życia. System działa podobnie do programu 500 plus.

Co ważne, opiekunowie dzieci z niepełnosprawnością mogą dodatkowo ubiegać się o dodatkowe świadczenie w wysokości 500 zł. Oznacza to, że bon turystyczny dla takiego dziecka wynosi 1000 zł.

Jak wykorzystać bon turystyczny?

Założeniem programu pomocowego było to, aby rodzice przeznaczyli przyznane środki finansowe na wypoczynek dziecka. Bon turystyczny przeznaczyć jedynie na usługę hotelarską lub imprezę turystyczną. Co więcej, hotele, hostele, ośrodki agroturystyczne lub campingi świadczące usługi hotelarskie oraz organizatorzy imprez turystycznych muszą zostać zatwierdzeni przez POT, czyli Polską Organizację Turystyczną. To właśnie ten podmiot odpowiedzialny jest za prawidłowy przebieg programu.

Zgodnie z wytycznymi POT za imprezę turystyczną należy rozumieć połączenie przynajmniej dwóch usług turystycznych świadczonych podczas jednego wyjazdu czy podróży. Chodzi tu przede wszystkim o pokrycie kosztów zorganizowanych kolonii letnich, zielonych szkół, obozów itp.

To, jak można wykorzystać bon turystyczny na imprezę turystyczną, świetnie pokazały parki polskie rozrywki, np. Energylandia. Dowiedz się więcej na ten temat z artykułu: Suntago Bon Turystyczny I Inne Atrakcje Dla Dzieci.

Bon turystyczny – jak wykorzystać go w 2022?

Wykorzystanie bonu turystycznego krok po kroku: to proste!

Jak wykorzystać bon turystyczny na dziecko? Nie jest to wcale trudne. Przedstawiamy instrukcję krok po kroku.

1. Zalogowanie do PUE ZUS

Aby skorzystać z bonu turystycznego, nie musisz składać żadnych deklaracji. Wystarczy, że zarejestrujesz się w systemie teleinformatycznym PUE ZUS. Możesz zrobić to przy użyciu profilu zaufanego lub bankowości internetowej.

2. Aktualizacja danych w ZUS

Niezwykle ważnym krokiem będzie wprowadzenie w systemie poprawnych i aktualnych danych kontaktowych takich jak numer telefonu oraz adres e-mail. 16-cyfrowy, unikatowy kod bonu turystycznego otrzymasz w wiadomości SMS lub e-mailem. Numer ten należy podać przy dokonywaniu płatności za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną.

3. Wybór miejsca z listy POT

Nie wszystkie miejsca respektują bon turystyczny. Aby dany podmiot mógł brać udział w programie pomocowym, musi zostać zaakceptowany przez POT i wpisany na jego listę. Nie rób rezerwacji w ciemno. Tu znajdziesz noclegi, gdzie zrealizujesz bon turystyczny.

4. Deklaracja chęci zapłaty bonem turystycznym 

Jak wykorzystać bon turystyczny w danym miejscu? 16-cyfrowy numer przedstawiasz podczas rezerwacji, a najpóźniej w czasie zakwaterowania. Noclegi.pl to jedna z największych baz noclegowych w Polsce, przez którą możesz zrealizować bon turystyczny online. Co więcej, tu znajdziesz jedynie bezpieczne i sprawdzone miejsca noclegowe w najlepszych cenach. Rezerwacja wybranego miejsca zajmie Ci zaledwie kilka minut. Pomyśl, ile czasu zaoszczędzisz na odnalezieniu właściwego miejsca na wakacje!

5. Potwierdzenie wykorzystania bonu turystycznego 

Aby potwierdzić wykorzystanie bonu turystycznego, otrzymasz wiadomość SMS z kodem, którym potwierdzisz dokonanie płatności. Mechanizm ten bardzo przypomina system płatności Blikiem.

Sprawdź także jak pobrać bon turystyczny z PUE ZUS?

Czy można ponownie zrealizować bon turystyczny? Jak wykorzystać go ponownie? 16-cyfrowy numer działa jak portmonetka. Oznacza to, że płacisz nim tyle razy, dopóki masz na nim jeszcze pieniądze. Numer bonu przyznawany jest Ci tylko 1 raz, ale możesz używać go wielokrotnie. Co więcej, jeżeli jesteś uprawniony do świadczenia na więcej niż jedno dziecko, otrzymasz tylko jeden 16-cyfrowy numer, ale będzie na nim zgromadzona suma, która otrzymasz na wszystkie dzieci. Jeżeli więc jesteś rodzicem 3 dzieci, otrzymasz 1 bon turystyczny na kwotę 1500 zł.

Bon turystyczny – jak wykorzystać go w 2022?

Jak można wykorzystać bon turystyczny? Pokaż dziecku te miejsca!

Jak wykorzystać bon turystyczny na dziecko w 2022 roku? Koniecznie zrób to przed 30 września 2022 roku. Co ważne, istnieje możliwość udania się na wakacje z bonem po tym terminie, jednak płatność musi zostać dokonana najpóźniej w ostatnim dniu września. Pamiętaj, że bonu turystycznego nie można wymienić na gotówkę, a całość świadczenia powinna zostać przeznaczona na wypoczynek dziecka, na które zostało wydane.

W jaki sposób można wykorzystać bon turystyczny? Oto kilka ciekawych przykładów, gdzie możesz zabrać w tym roku swoją pociechę!

1. Wypoczynek nad morzem w Darłówkowie

Jeżeli kochasz Bałtyk i chcesz zabrać swoją rodzinę na leniwy wypoczynek, unikaj wielkich kurortów. Zamiast tego udaj się do mniej popularnego, ale jakże urokliwego Darłówkowa, czyli dzielnicy Darłowa. Tu znajdziesz place zabaw, port rybacki, a nawet wesołe miasteczko Krasnal, park wodny i linowy. Zatrzymać możecie się w Villi California z ogrodem, placem zabaw i pełnym wyposażeniem plażowym.

Bon turystyczny – jak wykorzystać go w 2022?

2. Zwiedzanie wrocławskich wysp

Wolisz wakacje miejskie? Wybierz się z maluchami do Wrocławia. Aby Twoje szkraby ochoczo wędrowały po zabytkowych ulicach, wyznacz im misje: odnalezienie wszystkich krasnali w mieście! W jaki sposób można wykorzystać bon turystyczny? Zarezerwuj nocleg we Wrocławiu, np. w

3. Szaleństwo w parku rozrywki Energylandia

Zarówno najmłodsze, jak i nieco starsze dzieci ucieszą się z możliwości spędzenia dnia w parku rozrywki, położonego w Zatorze w województwie małopolskim. Skorzystaj z okazji i przenocujcie w bajecznym Krakowie! Zatrzymajcie się w 4Seasons Apartments położonych w sercu miasta.

4. Góry i woda w Białce Tatrzańskiej

W Białce Tatrzańskiej z pewnością nie będziecie się nudzić. W ciągu kilku dni spędzonych w górach przewędrujecie szlakami na Kotelnicę i Jankulakowski Wierch. Nie sposób także pominąć zabawy w popularnych termach! Zatrzymać możecie się w Domu Wypoczynkowym Maryna – idealnym miejscu do spędzania wakacji z dziećmi.

Bon turystyczny – jak wykorzystać go w 2022?

5. Urzekające Giżycko i czar mazurskich jezior

Giżycko często nazywane bywa stolicą krainy mazurskich jezior. W tym miejscu nie sposób się nudzić. Twoje pociechy będą mogły do woli szaleć na plaży i uprawiać sporty wodne. W Giżycku także zrealizujesz bon turystyczny. Jak go wykorzystać? Zarezerwuj nocleg w Nautica Resort by Q4Apartments.

Bon turystyczny – jak wykorzystać go w 2022?

Aktywuj swój bon turystyczny! Jak iść? Teraz już wiesz!

Wciąż masz swój bon turystyczny? Jak go wykorzystać? Najlepiej od razu! Pamiętaj, że możesz zrealizować go tylko do 30 września 2022 roku. Dlatego zarezerwuj miejsce na rodzinny wypoczynek  Polsce już teraz, nie zaraz – zanim będzie za późno. Idealne miejsce noclegowe dla całej rodziny znajdziesz na Noclegi.pl

Bon turystyczny – jak wykorzystać go w 2022?