[TOP 7] Najpiękniejsze zabytki Krakowa

56,672

Zabytki Krakowa, których nie możesz pominąć przy kolejnym wyjeździe

Wśród wielu zabytków Krakowa, znajdują się takie, które wszyscy odwiedzający Kraków powinni zobaczyć. Jeśli zastanawiacie się, jakie to konkretnie miejsca, przedstawię poniżej najważniejsze z nich.

Rynek Główny w Krakowie

Jeden z głównych zabytków Krakowa jest jednocześnie jednym z największych tego typu obiektów w Europie. Jego wielkość i granice mieszczące się w kwadracie o boku 200 m, zostały wytyczone podczas lokacji miasta w 1257 r. Na Rynku Głównym znajduje się wiele samodzielnych obiektów, które należy zobaczyć.

Rynek Główny w Krakowie - zabytki Krakowa, które warto zobaczyć
Rynek Główny w Krakowie – zabytki Krakowa, które warto zobaczyć

 

Kościół Mariacki w Krakowie

Jeden z najpiękniejszych gotyckich kościołów w Polsce, zawierający wewnątrz bezcenne skarby. Najbardziej rozpoznawalnym jest Ołtarz autorstwa Wita Stwosza wykonany z liczącego dzisiaj ponad 1000 lat drewna dębowego. Jest to największy tego typu obiekt w Europie.

Następnym charakterystycznym elementem tego kościoła są cudownie kolorowe witraże w prezbiterium i nad organami głównymi, projektu St. Wyspiańskiego i Józefa Mehofera. Trzecim, ozdobionym w niezwykły sposób elementem, są sklepienia krzyżowo-żebrowe ponad nawami kościoła.

[TOP 7] Najpiękniejsze zabytki Krakowa
[TOP 7] Najpiękniejsze zabytki Krakowa

Sukiennice

Handlowy charakter Sukiennic nie zmienił się od ich początków, związanych z lokacją miasta w 1257 r. Znajdując się pośrodku Rynku Głównego, są dzisiaj atrakcją dla turystów. Pierwsze piętro Sukiennic zajmują wystawy Galerii Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX w.


Znajdź nocleg w Krakowie >>


Zamek Królewski na Wawelu

Siedziba polskich królów i władców jest pierwszym zabytkiem, który kojarzy nam się z dawną stolicą Polski. Położony jest na Wzgórzu Wawelskim, noszącym ślady osadnictwa słowiańskiego od VII w. Za czasów Jagiellonów przekształcono tę gotycka budowlę w piękny renesansowy zamek.

Zamek Królwski na Wawelu znajduje się dzisiaj na Liście Światowego dziedzictwa UNESCO. To właśnie świadczy o tym, że nie mogło zabraknąć go na naszej liście.

Collegium Maius

Najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego powstały z zakupionej przez króla Władysława Jagiełło w 1400 r. kamienicy. Następnie wykupiono sąsiednie budynki, z czasem przebudowano je i dobudowano nowe piętra. Najbardziej znaną częścią Collegium Maius są gotyckie krużganki otaczające dziedziniec wewnętrzny. Znajdują się tutaj zabytkowe kolekcje: naukowa, malarska, rzeźby różnych epok, rzemiosła artystycznego.

Collegium Maius - najpiękniejsze zabytki Krakowa
Collegium Maius – najpiękniejsze zabytki Krakowa

 

Katedra na Wawelu

Jest to jeden z najważniejszych kościołów w Polsce. Pochowani są tutaj władcy i królowie Polski, biskupi krakowscy oraz wielu sławnych i zasłużonych Polaków, jak Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki. Mieszczą się tutaj sarkofagi królów i liczne kaplice – mauzolea. Jest to też miejsce, w którym znajduje się najsłynniejszy polski Dzwon Zygmunt.

Muzeum Czartoryskich

Początek losów Muzeum Czartoryskich wiąże się ze Świątynią Sybilli w Puławach, z 1801 rokiem oraz z osobą Izabelli Czartoryskiej, która rozpoczęła kolekcjonowanie dzieł sztuki pochodzących z Europy i Bliskiego Wschodu. Po różnych kolejach losu i zmianach miejsca, związanych z zaborami, Muzeum ostatecznie przeniesiono do Krakowa w II poł. XIX w. Najsłynniejsze zabytki kolekcji Czartoryskich to zbiory sztuki starożytnego Egiptu i Dama z gronostajem – obraz Leonarda da Vinci.


Wybierasz się do Krakowa? Polecamy wyjątkowy obiekt noclegowy Aparthotel Lwowska1**** >>
Przepiękny Aparthotel Lwowska1****
Przepiękny Aparthotel Lwowska1**** – Zarezerwuj nocleg

Czytaj artykuł: Magia wsi, czyli najciekawsze miejsca poza miastem