[TOP 7] Najpiękniejsze zabytki Krakowa
Zabytki Krakowa, których nie możesz pominąć przy kolejnym wyjeździe
Wśród wielu zabytków Krakowa, znajdują się takie, które wszyscy odwiedzający Kraków powinni zobaczyć. Jeśli zastanawiacie się, jakie to konkretnie miejsca, przedstawię poniżej najważniejsze z nich.
Rynek Główny w Krakowie
Jeden z głównych zabytków Krakowa jest jednocześnie jednym z największych tego typu obiektów w Europie. Jego wielkość i granice mieszczące się w kwadracie o boku 200 m, zostały wytyczone podczas lokacji miasta w 1257 r. Na Rynku Głównym znajduje się wiele samodzielnych obiektów, które należy zobaczyć.
Kościół Mariacki w Krakowie
Jeden z najpiękniejszych gotyckich kościołów w Polsce, zawierający wewnątrz bezcenne skarby. Najbardziej rozpoznawalnym jest Ołtarz autorstwa Wita Stwosza wykonany z liczącego dzisiaj ponad 1000 lat drewna dębowego. Jest to największy tego typu obiekt w Europie.
Następnym charakterystycznym elementem tego kościoła są cudownie kolorowe witraże w prezbiterium i nad organami głównymi, projektu St. Wyspiańskiego i Józefa Mehofera. Trzecim, ozdobionym w niezwykły sposób elementem, są sklepienia krzyżowo-żebrowe ponad nawami kościoła.
Sukiennice
Handlowy charakter Sukiennic nie zmienił się od ich początków, związanych z lokacją miasta w 1257 r. Znajdując się pośrodku Rynku Głównego, są dzisiaj atrakcją dla turystów. Pierwsze piętro Sukiennic zajmują wystawy Galerii Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX w.
Zamek Królewski na Wawelu
Siedziba polskich królów i władców jest pierwszym zabytkiem, który kojarzy nam się z dawną stolicą Polski. Położony jest na Wzgórzu Wawelskim, noszącym ślady osadnictwa słowiańskiego od VII w. Za czasów Jagiellonów przekształcono tę gotycka budowlę w piękny renesansowy zamek.
Zamek Królwski na Wawelu znajduje się dzisiaj na Liście Światowego dziedzictwa UNESCO. To właśnie świadczy o tym, że nie mogło zabraknąć go na naszej liście.
Collegium Maius
Najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego powstały z zakupionej przez króla Władysława Jagiełło w 1400 r. kamienicy. Następnie wykupiono sąsiednie budynki, z czasem przebudowano je i dobudowano nowe piętra. Najbardziej znaną częścią Collegium Maius są gotyckie krużganki otaczające dziedziniec wewnętrzny. Znajdują się tutaj zabytkowe kolekcje: naukowa, malarska, rzeźby różnych epok, rzemiosła artystycznego.
Katedra na Wawelu
Jest to jeden z najważniejszych kościołów w Polsce. Pochowani są tutaj władcy i królowie Polski, biskupi krakowscy oraz wielu sławnych i zasłużonych Polaków, jak Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki. Mieszczą się tutaj sarkofagi królów i liczne kaplice – mauzolea. Jest to też miejsce, w którym znajduje się najsłynniejszy polski Dzwon Zygmunt.
Muzeum Czartoryskich
Początek losów Muzeum Czartoryskich wiąże się ze Świątynią Sybilli w Puławach, z 1801 rokiem oraz z osobą Izabelli Czartoryskiej, która rozpoczęła kolekcjonowanie dzieł sztuki pochodzących z Europy i Bliskiego Wschodu. Po różnych kolejach losu i zmianach miejsca, związanych z zaborami, Muzeum ostatecznie przeniesiono do Krakowa w II poł. XIX w. Najsłynniejsze zabytki kolekcji Czartoryskich to zbiory sztuki starożytnego Egiptu i Dama z gronostajem – obraz Leonarda da Vinci.
Wybierasz się do Krakowa? Polecamy wyjątkowy obiekt noclegowy Aparthotel Lwowska1**** >>
Czytaj artykuł: Magia wsi, czyli najciekawsze miejsca poza miastem