Wycieczki po Polsce – gdzie warto być w tym roku?

6,463

 

Wycieczki po Polsce mogą być inspirujące

W ciepłe dni, kiedy na zewnątrz wszystko się zieleni lub już się zazieleniło, wielu z nas ma nieodpartą chęć wybrania się w krótszą czy dłuższą podróż. Wycieczki po Polsce mogą być bardzo inspirujące. W każdym województwie możemy znaleźć miejsca, które znają wszyscy i te, o których warto przypomnieć. Postaram się przybliżyć wam takie miejsca.

Mapą przez Polskę

W woj. dolnośląskim najczęściej odwiedzanym miastem jest jego stolica, czyli Wrocław. Możemy wybrać się stamtąd na krótką wycieczkę do Szczelińca Wielkiego, najwyższego szczytu Gór Stołowych, największej atrakcji turystycznej Sudetów. Z tarasów widokowych Szczelińca Wielkiego obejrzymy nieziemsko piękną panoramę Sudetów.

W woj. kujawsko-pomorskim najczęściej odwiedzamy Toruń. Kiedy się do niego wybierzemy, przy okazji możemy zrobić sobie małą wycieczkę do Kruszwicy, aby obejrzeć pozostałość po średniowiecznym zamku: Mysią Wieżę. Dla osób preferujących bardziej nowoczesne obiekty, godnym polecenia jest obejrzenie Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy.


 Sprawdź noclegi na Kujawach


Co zobaczyć w woj. lubuskim?

Kiedy przyjechaliśmy do Lublina, centrum woj. lubelskiego, niedaleko stąd mamy do Kazimierza Dolnego nad Wisłą, pięknego i bajkowego ośrodka artystycznego i kulturalnego. Nieopodal znajduje się Nałęczów – znane uzdrowisko. Blisko z Lublina jest także do Puław, pałacu Czartoryskich i Światyni Sybilli.

W lubuskim z pewnością odwiedzimy Zieloną Górę z wieloma atrakcjami zapewnianymi przez miasto. Godnym polecenia obiektem jest Planetarium Wenus oraz Ogród Botaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Łódzkie jest piękne

W Łodzi – stolicy woj. łódzkiego, czeka na nas mnóstwo atrakcji w postaci historycznych pomników kultury, muzeów i galerii, a także nowoczesnych miejsc rozrywki. Warte obejrzenia, szczególnie przez najmłodszych turystów, jest ZOO Safari w Borysewie.

W małopolskim, gdy odwiedzimy już prastare miasto Kraków, czekają na nas Tary z Zakopanem, kopalnia soli w Wieliczce, Ojcowski Park Narodowy i wiele innych miejsc.


Chcesz wybrać się na południe Polski? Znajdź wolne noclegi w Zakopanem, Krakowie albo w Wieliczce.


Woj. mazowieckiego ze stolicą Polski Warszawą nikomu nie trzeba rekomendować. Każdy odwiedzający ten rejon kraju, na nudy z pewnością nie będzie narzekał.

Wybierając się na wycieczkę po woj. opolskim, poza tradycyjnym zwiedzaniem zabytków średniowiecznych i pochodzących z późniejszych epok, warto wstąpić do Muzeum Polskiej Piosenki, zagród w Zalipiu, czy też Jura Parku w Krasiejowie.

Wycieczki po Polsce to nie tylko zwiedzanie zabytków i miast. Woj. podkarpackie z bazą w Rzeszowie, oferuje bliskość Bieszczad, Soliny i Doliny Sanu. Alternatywa dla ludzi preferujących bezpośrednie obcowanie z przyrodą.

Woj. podlaskie to drugie po podkarpackim, oferujące turystom, niezmienioną od wieków dziką miejscami przyrodę. Warto wymienić choćby Puszczę Białowieską czy Puszczę Augustowską z licznymi jeziorami.

A może nad morze?

W pomorskim, gdy odwiedzimy już Trójmiasto, nie zapomnijmy zobaczyć jednej z latarni morskich na wybrzeżu, np. tej, znajdującej się na Helu.

Będąc w Katowicach, stolicy woj. śląskiego, po odwiedzeniu wszystkich bardziej i mniej znanych atrakcji, możemy wybrać się na Pustynię Błędowską, by przenieść się w świat nieznany na co dzień mieszkańcom naszego kraju.

Kielce, jako baza wypadowa woj. świętokrzyskiego, to bliskość Sandomierza, Łysej Góry i Jaskini Raj. W świętokrzyskim znajduje się także jeden z największych pomników przyrody: Dąb Bartek.


A może interesują Cię wycieczki weekendowe?


Wycieczki po Polsce  - wybierz Mazury
Wycieczki po Polsce – wybierz Mazury

Woj. warmińsko-mazurskie to przepiękny Olsztyn i Pojezierze Mazurskie. Ilość miejsc godnych odwiedzenia jest naprawdę duża.

Wielkopolskie ze stolicą w Poznaniu oferuje nam znowu bogatą historię, bliskość pierwszej stolicy Polski: Gniezna, oraz wiele kulturalnych i naukowych rozrywek.

Wycieczki po Polsce nie mogą odbyć się bez woj. zachodniopomorskiego. Dlatego ostatnim punktem w naszym krótkim przewodniku będzie Szczecin. Historia i piękno przyrody, przywiodą tutaj z pewnością niejednego turystę. Niewątpliwą atrakcją będzie Wyspa Wolin, poszczególne miasta pełne zabytków oraz wybrzeże Morza Bałtyckiego.

___
Wybierając się na wycieczki po Polsce, z pewnością znajdziesz niezwykłe miejsca. Przygotowaliśmy specjalne zestawienie, które pomoże Ci zdecydować, gdzie wyruszyć w najbliższe wakacje: najpiękniejsze miejsca w Polsce, które warto zobaczyć. Jeśli szukasz ciekawego miejsca na urlop, sprawdź domki nad morzem z basenem.

Nie trać tego, co najciekawsze: