[TOP 5] Najlepsze atrakcje w Zakopanem

14,093

Atrakcje w Zakopanem – co warto zobaczyć?

Część z turystów, odwiedzających Zakopane ma skonkretyzowany cel pobytu. Są tacy, którzy uwielbiają poruszać się po górskich szlakach, zdobywać szczyty, docierać do najtrudniejszych miejsc w Tatrach. Zimą niektórzy jadą z nastawieniem na uprawianie narciarstwa. Atrakcje w Zakopanem są tak liczne, że nie sposób ich wszystkich opisać.

Zakopane - atrakcje, których nie możesz pominąć
Zakopane – atrakcje, których nie możesz pominąć

 

W Zakopanem nie tylko górskie szlaki i narty czekają na wszystkich odwiedzających tatrzańską stolicę. Miasto posiada mnóstwo atrakcji, które warto zobaczyć zarówno wtedy, kiedy wybieracie się pierwszy raz do Zakopanego, jak też gdy jesteście częstszymi bywalcami w polskich Tatrach.

 

Gdzie wybrać się, aby zobaczyć panoramę Tatr?

 

Kasprowy Wierch

Najpopularniejszym miejscem, z którego możecie zobaczyć Tatry w całej okazałości, jest Kasprowy Wierch. Warto wiedzieć, że jest to miejsce najbardziej oblegane przez turystów i panuje tu często wielki tłok. W sezonie bywa tu nawet 4000 turystów dziennie. Turyści czekają na wjazd na Kasprowy Wierch nieraz po kilka godzin.

Aby uniknąć czekania i nerwów, jakie mogą Was spotkać przed kasami biletowymi, można wybrać alternatywną opcję, choć jest ona znacznie bardziej kosztowna. Aby nie stać w kolejce do kas, można wykupić dużo droższy bilet na kolej linową przez Internet. Jeszcze kosztowniejszym rozwiązaniem, jest wykupienie biletu z rezerwacją na konkretną godzinę, także przez Internet. Za darmo można się dostać na Kasprowy Wierch pieszo jednym ze szlaków turystycznych.

[Kasprowy Wierch] Najlepsze atrakcje w Zakopanem
[Kasprowy Wierch] Najlepsze atrakcje w Zakopanem
 

Co takiego niezwykłego jest w Kasprowym Wierchu, co budzi tak wielkie zainteresowanie?

Jest to szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 1987 m n.p.m. Znajduje się on na polsko-słowackiej granicy, górując ponad trzema dolinami. Znajduje się tam najwyżej położony budynek w Polsce, jakim jest Obserwatorium Meteorologiczne IMGW, wybudowane na samym szczycie Kasprowego Wierchu.

Znajdź nocleg w Zakopanem >>

Nieco niżej, na wysokości 1959 m n.p.m., znajduje się budynek, mieszczący najwyżej położoną w Polsce restaurację, bar, kiosk, poczekalnię, przechowalnię nart, WC. Kasprowy Wierch to także atrakcja narciarska z dwiema pięknymi trasami zjazdowymi.

Gubałówka

Tatry, jak też panoramę Zakopanego, Podhala, Pienin, Gorców i Beskidu Żywieckiego można także podziwiać z Gubałówki, osiągającej w najwyższym punkcie 1129 m n.p.m. Wjazd na górę możliwy jest koleją linowo-torową.

[Gubałówka] Najlepsze atrakcje w Zakopanem/ Fot. Adam Brzoza
[Plaża na Gubałówce] Najlepsze atrakcje w Zakopanem / Fot. Adam Brzoza
 

Znajdują się tu liczne restauracje i sklepy. Można skorzystać z plaży i poleżeć na leżaku na słońcu. Znajduje się tutaj także zjeżdżalnia grawitacyjna, w której możemy pędzić na specjalnych wózkach z prędkością nawet 23 km/h. W zimie czynny jest ośrodek narciarski. Gubałówka jest również bardzo popularna wśród turystów.

 

Jakiego miejsca w Zakopanem nie można pominąć?

Krupówki

Jest to najbardziej znana, reprezentacyjna ulica, położona w centrum Zakopanego. Musicie wiedzieć, że w sezonie odwiedzana jest przez tłumy turystów. Po obu stronach ponad kilometrowego deptaka znajdują się liczne sklepy, restauracje, hotele i pensjonaty oraz poczta. Krupówki są sercem Zakopanego.

[Krupówki] Najlepsze atrakcje w Zakopanem
[Krupówki] Najlepsze atrakcje w Zakopanem
 

Stąd wszędzie jest blisko. O ile ma się odrobinę szczęścia, można stać się uczestnikiem którejś z imprez, jakie często się tutaj odbywają. Miejsca warte odwiedzenia, znajdujące się przy Krupówkach, to Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego, Dworzec Tatrzański czy neoromański kościół pw. Świętej Rodziny. Mniej więcej w połowie ulicy można podziwiać widok na Giewont.

 

Duchowe oblicze Zakopanego

Atrakcje turystyczne w Zakopanem to nie tylko piękne widoki na Tatry. Zakopane od końca XIX w. wyrastało na swoisty kulturalny ośrodek, skupiający w swych granicach wielu polskich artystów ze wszystkich dziedzin sztuki. Stąd w dzisiejszych czasach można odwiedzić wiele miejsc w Zakopanem, związanych z muzykami, poetami, malarzami czy pisarzami.

Willa Atma – Muzeum Karola Szymanowskiego

Jest to jedyna placówka, która zajmuje się gromadzeniem pamiątek po wielkim polskim kompozytorze. Karol Szymanowski spędził tutaj 5 lat swojego życia. Najwierniej odtworzono gabinet kompozytora. Można tutaj obejrzeć film o Karolu Szymanowskim lub uczestniczyć w koncertach, jakie często odbywają się w Muzeum.

[Willa Atma] Najlepsze atrakcje w Zakopanem
[Willa Atma] Najlepsze atrakcje w Zakopanem

Tatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza

Związek St. I. Witkiewicza (Witkacego) z Zakopanem, to opowieść na inny czas. Dość wspomnieć, że atmosfera w Teatrze jego imienia, który ma siedzibę w mieście, jest bardzo ekscytująca. Widzowie bardzo chwalą sobie wszystkie przedstawienia i grę aktorów, wyjątkowe podejście do widowni.

Widoki i najlepsze atrakcje w Zakopanem
Widoki i najlepsze atrakcje w Zakopanem

 

Powyżej przedstawiłam bardziej szczegółowo tylko nieliczne atrakcje w Zakopanem. Jest ich naprawdę całe mnóstwo. Możecie oprócz wyżej wymienionych zobaczyć m. in. Wielką Krokiew, Muzeum Stylu Zakopiańskiego, Park Zamoyskich.

Zobacz propozycje noclegów w Tatrach >>

Z muzeów poświęconych wybitnym Polakom, warto odwiedzić np. Willę Herendę – Muzeum Jana Kasprowicza czy też Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Niewątpliwą atrakcją jest także Wystawa Figur Woskowych, liczne galerie czy wycieczki z przewodnikiem.


Jeśli kochasz Polskę tak samo jak ja i szukasz pomysłów na to, gdzie pojechać, polecam artykuł: Najciekawsze atrakcje Podkarpacia, które warto zobaczyć. A może chcesz odpocząć? Wybrałam Najlepsze baseny termalne w Polsce i stworzyłam ranking – sprawdź koniecznie.