Gdzie pojechać na majówkę? – ciekawostki i noclegi Bieszczady

6,041

Co warto zobaczyć?

Częstym celem majówek są Bieszczady. Góry te stanowią część Beskidów Wschodnich. Te ostatnie z kolei tworzą część Zewnętrznych Karpat Wschodnich. W granicach Polski możemy wybrać się w Bieszczady Zachodnie. Ich fragmenty znajdują się także na Słowacji i na Ukrainie. Bieszczady Wschodnie natomiast w całości należą do Ukrainy. Najwyższym szczytem Bieszczad, znajdujących się na terenie Polski jest Tarnica wznosząca się na wysokość 1346 m n.p.m.

Charakterystyczne i piękne zarazem, wyróżniające Bieszczady spośród innych gór, są połoniny. To nic innego, jak rozległe górskie hale, pokrywające najwyższe szczyty ponad linią bukowych lasów. Na wiosnę oraz w lecie porastają obficie trawami i rozpościerają przed oczami obserwatora niezapomniany, przepojony magią i bajecznością obraz natury.

Kiedy choć raz w życiu dane nam będzie powędrować na którąś z bieszczadzkich połonin, najprawdopodobniej nie zapomnimy nigdy uczucia wolności i jedności z otaczającym nas światem.

Na szczyty bieszczadzkich gór poprowadzą nas wyznaczone turystyczne szlaki. Wędrówka po nich nie jest zbyt męcząca pod warunkiem, że ubierzemy się odpowiednio. Kiedy świeci słońce, po przejściu wielu kilometrów, na górze może być naprawdę gorąco.

Natomiast w deszczową i mglistą pogodę, można zwyczajnie zmarznąć i zmoknąć. Każda przekąska zabrana na górę i zjedzona po długiej wędrówce, daje nam za to bardzo wiele radości.

Co zobaczyć w Bieszczadach?

Połonina Caryńska (1297 m n.p.m.) oraz Połonina Wetlińska (1255 m n.p.m.) sąsiadują ze sobą i można oglądać jedną górę ze szczytu drugiej. Widok ten jest zresztą olśniewający i niezapomniany.

Powinniśmy także wybrać się na Połoniny Tarnicy i Szerokiego Wierchu, Połoninę Bukowską, Rozsypańca, Halicza, Kopy Bukowskiej i Krzemienia oraz na Połoniny Małej i Wielkiej Rawki.

Ciekawostką jest, że na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Parku Krajobrazowego Doliny Sanu oraz Ciśniańsko – Wetlińskiego Parku Krajobrazowego powoływany jest Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady.

Z częścią umiejscowioną po stronie słowackiej tworzyć będzie największy w Europie obszar ochrony nocnego nieba.

Warto też wspomnieć, że granice geograficzne i tzw. turystyczne różnią się nieco między sobą. Traktując jako wyznacznik granice turystyczne, przyjmujemy, że do Bieszczadów należą także Ustrzyki Dolne, Lesko, Polańczyk, Solina, Chrewt, Komańcza czy Radoszyce, które leżą w innych pasmach górskich.

Szukasz taniego noclegu w Bieszczadach?
Najpopularniejsze noclegi Bieszczady: Ustrzyki Dolne, Solina, Polańczyk.

 

Gdzie Wybrać Się Na Majówkę? – Ciekawostki I Noclegi Bieszczady

Co warto zwiedzić?

Jeśli chodzi o obiekty zabytkowe, na pierwsze miejsce wysuwają się obiekty sakralne. Bardzo charakterystycznym bieszczadzkim widokiem są niewielkie, urokliwe kapliczki oraz przydrożne krzyże. Zobaczyć warto także liczne drewniane i murowane cerkwie oraz zabytkowe cmentarze. Zwiedzić możemy kilka muzeów. Do atrakcji turystycznych należą także rejsy po Zalewie Solińskim i możliwość wędkowania w łowiskach na Sanie.

Namiot, czy noclegi w Bieszczadach?

Noclegi Bieszczady: Planując swój pobyt w Bieszczadach, do wyboru mamy noclegi w agroturystycznych gospodarstwach, hotelach, apartamentach, pensjonatach, schroniskach, harcerskich bazach i polach namiotowych. Baza turystyczna jest bardzo rozwinięta. Czekają tutaj na nas również inne liczne atrakcje.

____

Zobacz inne pomysły na weekend majowy:

Zobacz najciekawsze noclegi Bieszczady, Kraków, Wrocław.