Atrakcje Wrocław? 7 miejsc, które trzeba zobaczyć

13,723

Atrakcje Wrocław? Wybraliśmy 7 najciekawszych

Założony w X w. Wrocław jest niezwykłym polskim miastem, posiadającym niezliczone zabytki i atrakcje turystyczne. Prastary i jednocześnie nowoczesny, położony na Nizinie Śląskiej nad Odrą i 4 jej dopływami. Jakie miejsca należy odwiedzić, będąc we Wrocławiu? Wszystkich nie sposób opisać, ale zaproponuję Wam kilka z nich.

 

1. Ostrów Tumski

Na trasie Waszej wycieczki powinna znaleźć się ta najstarsza część miasta, osadzona niegdyś na wyspie w okolicach ujścia Oławy do Odry. Stąd nazwa ostrów, oznaczająca w języku staropolskim wyspę. Dzisiaj nie jest już wyspą.

Znajdował się tutaj Zamek na Ostrowie Tumskim budowany od XII w. w miejscu istniejącego prawdopodobnie od X w. grodu. Do dzisiejszych czasów pozostał z niego tylko kościół św. Marcina i nieliczne fragmenty, zachowane w innych budynkach.

 

2. Panorama Racławicka

Ten symboliczny obraz przedstawiający zwycięską Bitwę pod Racławicami, podczas insurekcji kościuszkowskiej w 1794 r., ma cylindryczny kształt i musi być eksponowany w specjalnie wybudowanym do tego celu budynku rotundy. Obraz namalowany przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka w latach 1893-1894. Początkowo eksponowany był we Lwowie.

Atrakcje Wrocław [Panorama Racławicka] /źródło: Gazeta Wrocławska
Atrakcje Wrocław [Panorama Racławicka] /źródło: Gazeta Wrocławska

Od 1985 r. znajduje się w rotundzie wybudowanej we Wrocławiu. Bitwa pod Racławicami zajmuje miejsce na płótnie wielkości 1800 m2 (114 m szer. na 15 m wys.). W obiekcie tym wykorzystany jest efekt iluzji, który poprzez użycie środków artystycznych, łączy sam obraz z dekoracjami leżącymi u jego podnóża, w wyniku czego zaciera się granica między widzem a dziełem.

 

3. Wrocławska Fontanna

Największa w Polsce i jedna z największych w Europie multimedialna fontanna o powierzchni ok. 1 ha, działa tylko w miesiącach ciepłych: od końca kwietnia do końca października.

Najciekawsze atrakcje Wrocław - Fontanna
Najciekawsze atrakcje Wrocław – Fontanna

 

Umieszczono w niej 300 dysz wodnych, które mogą wyrzucać wodę na wysokość 40m na różne sposoby oraz 800 punktów świetlnych na dnie. Dopełnieniem pokazów, jakie się tutaj odbywają w rytm muzyki, są projektory oraz światła laserowe.

 

4. Opera Wrocławska

Budynek Opery pochodzi z I poł. XIX w. Bogato zdobione wnętrza zachowały w większości zdobienia pochodzące z XIX w. Do najważniejszych należy plafon z portretami kompozytorów, żyrandol i loża cesarska.

Złocone prawdziwym złotem powierzchnie wynoszą 10 tys. m2, natomiast powierzchnie kryształowych luster – 200 m2.

 

5. Kolej Gondolowa „Polinka”

Całoroczna kolej gondolowa kursuje nad Odrą pomiędzy Wybrzeżem St. Wyspiańskiego, a Geocentrum. Jej operatorem jest Politechnika Wrocławska. Kolej ma długość 373 m, a czas przejazdu wynosi 1,95 min.


Wybierasz się do Wrocławia? Sprawdź dostępne noclegi ⇒


6. Rynek we Wrocławiu

Jest to jeden z największych rynków staromiejskich w Europie. Powstał  między 1214 a 1232 r. Znajdują się na nim największe w Polsce ratusze. Atrakcją są 3 domki altarystów połączone ze sobą arkadą, nazywane Jasiem i Małgosią.

 

7. ZOO we Wrocławiu

Najstarszy ogród zoologiczny w dzisiejszej Polsce, otwarty w 1865 r. Trzecie ZOO na świecie pod względem prezentowanej liczby zwierząt i gatunków oraz piąte w Europie pod względem liczby zwiedzających.

Pełne zabytkowych obiektów. Wciąż rozbudowywane, czego przykładem jest nowoczesne Afrykanarium.

Myślisz atrakcje Wrocław? Koniecznie odwiedź ZOO i Afrykanarium
Myślisz atrakcje Wrocław? Koniecznie odwiedź ZOO i Afrykanarium

Zobacz artykuł: Najciekawsze atrakcje Podkarpacia, które warto zobaczyć