Najciekawsze atrakcje Podkarpacia, które warto zobaczyć

9,247

Położenie i atrakcje Podkarpacia

Podkarpacie to region leżący na przedpolu Karpat Zachodnich oraz Wschodnich. Leży na terenie 5 państw: Polski, Austrii, Czech, Ukrainy i Rumunii. Dzieli się na Podkarpacie Zachodnie, Północne i Wschodnie. Podkarpacie Wschodnie i Północne w części należy do Polski.

Zajmuje obszary położone w  województwach: śląskim, małopolskim, podkarpackim i lubelskim. Podkarpacie kojarzy się z bliskością gór, czystym powietrzem, a także miejscem doskonałym dla spędzania wolnego czasu. Jakie atrakcje Podkarpacia możemy odwiedzić podczas urlopu czy wakacji?

 

Bieszczadzki Park Narodowy

Trzeci co do wielkości, spośród 23 polskich parków narodowych, Bieszczadzki Park Narodowy umiejscowiony jest w Bieszczadach Zachodnich. Zajmowany przez park obszar, powiększano czterokrotnie.

Najciekawsze atrakcje Podkarpacia - Bieszczadzki Park Narodowy
Najciekawsze atrakcje Podkarpacia – Bieszczadzki Park Narodowy

 

Dzisiaj zajmuje południowo-wschodnią część województwa podkarpackiego i stanowi największy obszarowo park w polskich górach. Z powodu odbywających się w latach ostatniej wojny i tuż po niej wysiedleń ludności, znaczna część wiosek została opuszczona, zarosła roślinnością, a dzikie zwierzęta zaczęły zakładać tutaj swoje siedliska. Z tego powodu charakter niektórych części parku jest na pół naturalny.

Rzuć wszystko i ruszaj w Bieszczady. Znajdź nocleg ⇒

 

Zamek w Łańcucie

W pierwotnej wersji zamek powstał w II poł. XVI w., następnie był rozbudowywany poprzez kolejne rody, które go zamieszkiwały. Ostatecznie przeszedł w ręce Lubomirskich, a później spokrewnionych z nimi Potockich.

Najciekawsze atrakcje Podkarpacia - Zamek w Łańcucie /źródło: uroki-polski.pl
Najciekawsze atrakcje Podkarpacia – Zamek w Łańcucie /źródło: uroki-polski.pl

 

Nocleg w Łańcucie znajdziesz tutaj ⇒ 

Jest to wspaniała magnacka rezydencja. Znajdują się tutaj: oryginalne wyposażenie wnętrz, najlepiej zachowana magnacka biblioteka, kolekcja pojazdów konnych wraz z akcesoriami, zabytkowy park o powierzchni 36 ha, Muzeum. Co roku odbywa się jeden z najważniejszych w kraju, Festiwal Muzyki (klasycznej).

 

Jezioro Solińskie

Jezioro Solińskie powstało jako zbiornik retencyjny na rzece San. Zapora w Solinie jest najwyższa w Polsce, ma 81,8 m wysokości. Podczas napełniania zbiornika zatopiono kilka wsi, w tym Solinę. Obecnie zbiornik ma największą objętość w Polsce (472 mln m³).

Najciekawsze atrakcje Podkarpacia - Jezioro Solińskie
Najciekawsze atrakcje Podkarpacia – Jezioro Solińskie

 

Wybierasz się nad Jezioro Solińskie? Znajdź nocleg w Solinie ⇒ 

Tuż przy zaporze znajduje się elektrownia. Otoczenie jeziora jest wielką atrakcją turystyczną Bieszczadów. Wokół jeziora powstały ośrodki wypoczynkowe i turystyczne. Na zachodnim brzegu znajduje się uzdrowiskowa miejscowość Polańczyk. Na jeziorze obowiązuje zakaz używania silników spalinowych. Uprawiane jest żeglarstwo i windsurfing.

 

Skansen w Sanoku

Jedno z najpiękniejszych muzeów położonych na wolnym powietrzu w Europie. Największy skansen w Polsce pod względem ilości obiektów, zajmuje obszar 38 ha. Znajduje się tutaj ponad 100 obiektów drewnianych reprezentujących budownictwo z XVII – XX w.

Najciekawsze atrakcje Podkarpacia - Skansen w Sanok
Najciekawsze atrakcje Podkarpacia – Skansen w Sanok

 

Szukasz noclegu w Sanoku? Sprawdź nasze propozycje ⇒

Obok budynków mieszkalnych i gospodarczych, obecne są także budynki sakralne (kościół, cerkwie i kapliczki)  oraz obiekty użyteczności publicznej (szkoła, zajazd). Znajdują się tutaj ponadto obiekty przemysłowe: młyn wodny, wiatraki i kuźnie.

 

Muzeum Przemysłu Naftowego i Górniczego w Bóbrce

To niecodzienne Muzeum znajduje się na terenie najstarszej na świecie, do dzisiaj działającej kopalni ropy naftowej. Zajmuje obszar 20 ha. Można w nim zobaczyć unikatowe urządzenia oraz naturalną ropę naftową.

Zarezerwuj nocleg w Bieszczadach ⇒

Najciekawsze atrakcje Podkarpacia - Muzeum Przemysłu Naftowego i Górniczego w Bóbrce
Najciekawsze atrakcje Podkarpacia – Muzeum Przemysłu Naftowego i Górniczego w Bóbrce

 


Zobacz artykuł: [TOP 6] Najbardziej doceniane uzdrowiska w Polsce