5 miejsc w polskich górach do odwiedzenia w zimie

11,754

Zima mroźna, zima zła, co zrobić, żeby odczarować mroźną aurę i skorzystać z górskich atrakcji. Warto więc wykorzystać atrakcje, takie jak termy, pijalnie wód, spływ Dunajcem. W niedzickim zamku można poszukać śladów Janosika, a w Świeradowie-Zdroju przejechać się kolejką gondolową na Stóg Izerski. Górskie miejscowości oferują rozrywki, z których warto skorzystać. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu: 5 miejsc w polskich górach do odwiedzenia w zimie!

5 miejsc w polskich górach do odwiedzenia w zimie

Szczawnica

Szczawnica to miasto, które przez lata nie cieszyło się zbyt dużą popularnością. Jednakże dzisiaj, bez względu na porę roku, odwiedza ją wielu turystów. Specyficzny mikroklimat oraz występowanie źródeł mineralnych dało miastu status uzdrowiska. W pijalniach wód można spróbować smaków ze źródeł Helena, Józefina, Jan, Józef, Stefan. Deptak u podnóża szczytu Palenica zachęca do spacerów i podziwiania górskiego krajobrazu.

Będąc w Szczawnicy, nie można zapomnieć o spacerze wzdłuż Dunajca oraz zdobyciu szczytu Palenica, z którego rozpościera się przepiękny widok na Tatry. Największą atrakcją, która cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, jest spływ przełomem Dunajca na odcinku mierzącym aż 20 km. Warto odwiedzić także Pieniński Park Narodowy, który znajduje się w pobliżu.

Czorsztyn

W Czorsztynie jest Jezioro Czorsztyńskie – zbiornik retencyjny, którego budowa rozpoczęła się jeszcze w 1970 roku, a ostatecznie do użytku został oddany w 1997 roku. Chociaż jego główną funkcją jest ochrona przed powodzią, stał się on także atrakcją turystyczną. Organizowane są po nim rejsy statkiem – bilet dla dorosłej osoby kosztuje 15 zł.  W wolnym czasie można odwiedzić także ruiny zamku gotyckiego z XIV wieku.

Niedaleko Czorsztyna leży niewielka wieś Niedzica. Warto się tam wybrać ze względu na średniowieczny zamek, który oprócz części muzealnej posiada także część hotelową. Dzięki temu możemy spędzić noc w prawdziwym zamku. Noclegi w komnatach zaczynają się od 100 złotych. Legenda głosi, że był tam także więziony Janosik. Targany miłością do gór i ukochanej zerwał łańcuchy, ale na zamku do dzisiaj znaleźć można hak, do którego był przywiązany.

5 miejsc w polskich górach do odwiedzenia w zimie

Chochołów

Chochołów to wieś leżąca nad Czarnym Dunajcem, która zyskała sławę dzięki atrakcyjnej zabudowie. Znajdujące się tam domy to oryginalne, drewniane chałupy góralskie. Będąc tam, wydaje się, jakby człowiek cofnął się w czasie. Charakterystyczny klimat wsi podkreśla także neogotycki kościół św. Jacka zbudowany w XIX wieku. Jeśli ktoś chce zagłębić się w historię wsi, najlepiej zrobi to, zwiedzając Muzeum Powstania Chochołowskiego. Powstanie górali było skierowane do władz austriackich i  miało miejsce w 1846 roku.

W pobliżu wsi znajduje się Dolina Chochołowska, która jest idealnym miejscem na zimowy spacer. Jest to najdłuższa dolina w polskiej części Tatr. W Chochołowie można także odpocząć od zwiedzania, spędzając czas w termach, które świetnie regenerują organizm. Warto spróbować kąpieli w wodach solankowych i termalnych lub zrelaksować się w saunie.

5 miejsc w polskich górach do odwiedzenia w zimie

Świeradów-Zdrój

Miasto przyciąga turystów działającą przez cały rok koleją gondolową, która dociera na jeden z najwyższych szczytów Gór Izerskich – Stóg Izerski. Warto wybrać się także na niewielki szczyt Zajęcznik (595 m n.p.m.). To bezpieczna trasa, która nie wymaga specjalistycznego sprzętu oraz przygotowania.

Świeradów Zdrój to kolejne uzdrowisko w Polsce, które wyróżnia się tym, że zawiera wody mineralne radonowe. Mają one działanie przeciwbólowe i wzmacniają odporność organizmu. W mieście znajduje się także ciekawa atrakcja dla miłośników szachów – Mini Muzeum Szachów. Wystawa pokazuje historię gry, zabytkowe szachownice i figury.

Szklarska Poręba

Miasto uważane za jedno z najpiękniejszych górskich kurortów w Polsce. Swój zimowy krajobraz zawdzięcza mikroklimatowi, który wytwarzają torfowiska Gór Izerskich. – Znajdują się tam świetne warunki do uprawiania sportów zimowych, dlatego jest to miasto odwiedzane często przez zespoły polskiej kadry narodowej. W pobliskich Jakuszycach znajduje się ośrodek narciarstwa biegowego, gdzie można spotkać naszą wspaniałą Justynę Kowalczyk – mówi Karolina Solis z Nocleg.pl.

Atrakcją, której nie można pominąć, jest punkt widokowy Złoty Widok. Można z niego  obserwować panoramę całych Karkonoszy. Warto także zobaczyć Wodospad Kamieńczyka – najwyższy w Sudetach. Za wodospadem wykuta została grota – Złota Jama. W zimie można wybrać się do Szklarskiej Poręby na Mistrzostwa Polski w Rzeźbie ze Śniegu. Najbliższe odbędą się 13 lutego na Skwerze Radiowej „Trójki”.