Vonyarcvashegy – raj dla rodziny na północnym brzegu Balatonu

237

Vonyarcvashegy to znany ośrodek wypoczynkowy w zachodnich Węgrzech, położony na północnym brzegu Balatonu, na południowych stokach gór Keszthely . Miejscowość powstała w 1850 r. z połączenia dwóch dawnych osad Vonyarc i Vashegy.

Jeśli wybierasz się do Vonyarcvashegy, przygotowałam specjalnie dla Ciebie zestawienie atrakcji, które na Ciebie czekają w tym cudownym miejscu. Być może zainteresuje Cię surfing lub jazda na nartach wodnych, zwiedzanie zabytków czy też podziwianie panoramy jeziora Balaton i okolic. Poniżej znajdziesz krótki przewodnik.

Piaszczysta Plaża Lidó

Plaża Lidó to obiekt pełen turystycznych atrakcji, położony na obszarze 7 hektarów. Na turystów spragnionych sportów wodnych czekają tu szkoła surfingu i jazda na nartach wodnych oraz wodny aerobik. Dla amatorów plażowych sportów czeka natomiast boisko do siatkówki plażowej i piłki ręcznej plażowej. Do dyspozycji plażowiczów są przebieralnie, wypożyczalnie i parking.

Dla najmłodszych przeznaczony jest domek do zabaw, zjeżdżalnia na plaży, gry oraz basen dla dzieci.

Inne plaże w okolicy godne polecenia to Diási Játékstrand w Gyenesdiás, Balatongyöröki Strand w Balatongyörök, Libás Strand i Helikon Strand w Keszthely.

Ścieżka rowerowa wokół Balatonu

Po ścieżce rowerowej nad Balatonem możesz poruszać się na dwóch kółkach. Może to być klasyczny rower, chopper elektryczny lub airwheel. Wypożyczalnie tych dwukołowych pojazdów znajdują się w Vonyarcvashegy. Nie musisz ich zatem zabierać na wakacje z domu.

Tor do narciarstwa wodnego i wakeboardingu

Nart wodnych z pewnością nie trzeba specjalnie zachwalać. Ale może niektórym potrzeba więcej doznań? Niejako rozszerzeniem tego sportu wodnego jest wakeboarding, czyli pływanie po powierzchni wody nie na dwóch, ale na jednej desce. Takie połączenie nart wodnych, surfingu i snowboardingu.

Tor wodny w Vonyarcvashegy ma długość 820 m i jest wprost idealny dla amatorów sportów wodnych. Pod okiem instruktorów mogą tutaj pływać nawet zupełnie początkujący. O sprzęt się nie martw, można go wypożyczyć na miejscu.

Jeśli nie masz jeszcze zarezerwowanego noclegu, polecam przytulny pensjonat Janika w Vonyarcvashegy. Od plaży dzieli go tylko 500 m. Pensjonat oferuje wygodne pokoje, plac zabaw dla dzieci i basen. Można do niego dojechać nawet pociągiem, gdyż do stacji kolejowej jest stąd tylko 5 minut drogi pieszo.

Punkty widokowe w Vonyarcvashegy

Doskonałe punkty widokowe w Vonyarcvashegy znajdują się w okolicznych górach. Pierwszy z nich – wieża widokowa Kitaibel-kilátó – mieści się na wzgórzu wysokim na 225 m i jest częścią trasy turystycznej. Wieża jest łatwo dostępna. Nazwano ją na cześć słynnego botanika.

Drugi punkt to wieża widokowa Berzsenyi. Z uwagi na długą, uciążliwą wędrówkę, nie polecam pieszych wędrówek do tej wieży, rodzinom z małymi dziećmi.

Atrakcją w drodze do punktu widokowego jest 7-metrowy Krzyż Fénykereszt. Dotknij go, gdy będziesz obok niego. Rozciąga się stamtąd niesamowity widok na Balaton.

Jeśli wciąż nie masz zarezerwowanego noclegu, polecam pensjonat Judit, z którego możesz oglądać panoramę Balatonu. To idealne miejsce dla 6-8 osób położone jest w pobliżu wieży widokowej Kitaibel. Na podwórku pensjonatu można gotować i grillować oraz korzystać z ogrodowych mebli.

 

Promenada Tóvölgyi László i kaplica św. Michała

Na wzgórzu św. Michała w Vonyarcvashegy znajduje się kaplica rybacka, do której wiedzie wybrukowana promenada Tóvölgyi László. Wzdłuż promenady rozmieszczono 40 miejsc pamięci rybaków, których spotkał niefortunny wypadek. Do kaplicy można się dostać pieszo, rowerem lub samochodem. Możesz więc zabrać ze sobą dzieci. Rozpościera się stamtąd widok na panoramę Balatonu oraz na góry Keszthely.

Rejs po Balatonie

W okolicy Vonyarcvashegy, w miejscowościach  Keszthely, Balatongyörök, Szigliget i Badacsony znajdują się porty, z których możesz wypłynąć łodzią w rejs po jeziorze. To wspaniały pomysł na spędzanie wakacji nad wodą. Na większość łodzi możesz zabrać z sobą psa pod warunkiem, że założysz mu kaganiec i utrzymasz go na smyczy.

 

Jeśli lubisz wycieczki i zwiedzanie…

Zamek Festetics-kastély, Park Rozrywki Tavirózsa Kalandpark czy Park Zwierząt Festetics Imre Állatpark w Keszthely oraz Muzeum Afryki w Balatonederics to miejsca, które warto odwiedzić będąc w Vonyarcvashegy.

Amatorzy pieszych wędrówek znajdą w okolicy wieże widokowe, z których rozciągają się wspaniałe widoki warte uwiecznienia aparatem fotograficznym.