Rodzinna wycieczka do węgierskiego Egeru

242

Eger to węgierskie miasto o ponadtysiącletniej historii. Najczęściej kojarzy się z postacią węgierskiego bohatera narodowego Istvána Dobó, który w 1552 roku dowodził obroną egerskiego zamku i odniósł zwycięstwo nad tureckimi wojskami.

Eger to także uzdrowisko, w którym występują źródła wód termalnych. Jest to miasto pełne zabytków, muzeów i atrakcji turystycznych. Opiszę Wam dzisiaj kilka z nich, aby pomóc Wam zaplanować rodzinną wycieczkę.

 

ZAMEK W EGERZE I MUZEUM ZAMKOWE ISTVÁNA DOBÓ

Będąc w Egerze nie sposób pominąć XIII-wiecznego zamku z Salą Bohaterów i wspaniałą galerią obrazów. Na zamku znajduje się także Muzeum Zamkowe Istvána Dobó. Ponadto wiosną organizowana jest Noc Muzeów, latem – Festiwal Historii Pogranicza i Gra Oblężnicza, a jesienią – Dzień Zamku w Egerze. To tylko niektóre z imprez kulturalnych. Może uda Wam się trafić na którąś z nich.

MUZEUM MARCEPANU I SALA DZWONÓW

W muzeum możecie zobaczyć dwie ekspozycje. Pierwsza to barokowy marcepanowy pokój, wykonany z cukru od podłogi, aż po zasłony i piec. Jest to dzieło węgierskiego artysty cukiernika, rekordzisty Guinessa – Lajosa Kopcsika.

Druga ekspozycja upamiętnia rzemiosło ludwisarzy. Można podziwiać tutaj odlewy dzwonów i inne ciekawostki muzealne związane z ludwisarstwem.

Opłaty za wstęp: dorośli 800 HUF, studenci i emeryci 400 HUF.

MUZEUM POŻARNICTWA W EGERZE

Wspaniała atrakcja turystyczna, zwłaszcza dla dzieci. Oprócz specjalnych ofert muzealnych, przygotowanych specjalnie dla dzieci, znajduje się tutaj także plac zabaw.

Opłaty za wstęp: dorośli 1000 HUF, studenci i emeryci 500 HUF. Jeśli odwiedzacie także Muzeum Marcepanu, możecie poprosić o bilet łączony, który jest bardziej ekonomiczny.

PODZIEMIA EGERU

Ogromny system piwnic, jaki znajduje się pod miastem, został udostępniony turystom na kilka sposobów.

Wycieczka po podziemiach zajmuje około 45 minut. Przewodnicy wyruszają co godzinę.

Dostępna jest też atrakcja, którą nazwano Tunel Czasu. Za pomocą muzealnego Wehikułu Czasu możecie przenieść się do przeszłości i poznać historię Egeru.

Dla dzieci przygotowano Piwnicę Przygód, w której czeka laserowa bitwa oraz gry i zabawy integracyjne.

WYJĄTKOWA PODRÓŻ DO ŚWIATA OSÓB NIEWIDOMYCH

Trwająca niemal godzinę podróż po świecie osób niewidomych przygotowana została również w piwnicach pod miastem. Goście wspomagani są przez osoby niedowidzące i niewidomych przewodników. Mogą poczuć, jak to jest, gdy człowiek musi polegać na innych zmysłach, bez udziału wzroku.

Pamiętajcie o cieplejszych ubraniach nawet latem, gdyż w piwnicach jest chłodno. Przed wizytą należy też powiadomić o chęci zwiedzania pod numerem telefonu 06 30 377 298. Opłaty za wstęp: dorośli 1500 HUF, studenci i emeryci: 1000 HUF.

MAGICZNA WIEŻA

W zabytkowym barokowym budynku, w którym mieści się liceum w Egerze, na szczycie znajduje się obserwatorium. Można w nim oglądać miasto przez specjalnie przeznaczone do tego urządzenie.

KĄPIELISKO TERMALNE

Wody lecznicze w Egerze są znane wszystkim turystom. Można skorzystać w mieście ze specjalnie przygotowanych basenów dla dorosłych i dzieci. Są tutaj także zjeżdżalnie i inne atrakcje.

BAJKOWY POCIĄG

Eger można zwiedzać także w inny sposób. Możecie np. wsiąść do Bajkowego Pociągu. Najmłodsi będą zachwyceni taką podróżą.

PALACSINTAVÁR – PAŁAC NALEŚNIKÓW

Kiedy zgłodniejecie, możecie wybrać się do Palacsintavár przy ul. Dobó 9. Dzieci na pewno nie odmówią „naleśnikowej” uczty.

Pyszna nagroda w postaci syropu czeka na dzieci, które skorzystają ze specjalnego programu. Wystarczy wziąć specjalną książeczkę w biurze Tourinform i wklejać w niej naklejki zabytków, które zwiedzono. Aby odebrać nagrodę, należy oddać książeczkę w oznaczonej restauracji.

NOCLEGI W EGERZE PRZYJAZNE RODZINOM Z MAŁYMI DZIEĆMI

Poniżej znajdziecie nazwy hoteli, w których ofertach dostępne są łóżeczka dla dzieci i krzesełka do karmienia: