Najpiękniejsze miejsca w Polsce, które warto zobaczyć

5,315

Najpiękniejsze miejsca w Polsce, czyli jakie?

Czy zastanawiał się ktoś kiedyś, jakie miejsce w Polsce jest najpiękniejsze? Zapewne będzie tyle samo różnych odpowiedzi, co zapytanych. Większość z nich będzie miała bezspornie rację, ponieważ mnóstwem pięknych miejsc nasz kraj może się poszczycić.

Postaram się jednak co nieco wam podpowiedzieć. Jako pomoc posłuży mi lista światowego dziedzictwa UNESCO, na której znalazły się miejsca usytuowane w Polsce. Oto niektóre z nich.

Najpiękniejsze miejsca w Polsce: Majówka w Krakowie - przepis na udany urlop
Najpiękniejsze miejsca w Polsce: Majówka w Krakowie – przepis na udany urlop

Stare Miasto w Krakowie

Pierwszym polskim obiektem, który zaliczamy do światowego dziedzictwa kultury jest Stare Miasto w Krakowie wraz z Wawelem, Kazimierzem i Stradomiem. Jest to najstarsza część miasta otoczona Plantami (miejskim parkiem z pierwszej połowy XIX w.). Historia Starego Miasta sięga VIII w. n.e. i Państwa Wiślan.

Potwierdzają to dzisiejsze wykopaliska archeologiczne. W początkach państwa polskiego, pod koniec X w., istniejący już Kraków włączono do Polski. Zaraz po roku 1000, gdy ustanowiono w nim biskupstwo, na wiele wieków stał się siedzibą polskich królów i książąt oraz centrum naukowym i kulturalnym.

Do najważniejszych zabytków krakowskiego Starego Miasta zaliczamy Rynek Główny wraz z Sukiennicami, Kościołem Mariackim, wieżą ratuszową, Barbakanem i Bramą Floriańską.

A może majówka w Krakowie? Zobacz, co warto tam zobaczyć.

Najpiękniejsze miejsca w Polsce: kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia soli w Wieliczce

Najpiękniejsze miejsca w Polsce leżą także w województwie małopolskim. Dla wielu milionów turystów z całego świata, najpiękniejsze miejsce w Polsce znajduje się w Wieliczce, w jedynej na świecie działającej nieprzerwanie od średniowiecza do współczesności, kopalni soli. Złoża soli kamiennej wielickiej kopalni datowane są na około 15 milionów lat.

Najpiękniejsze miejsca w Polsce: kopalnia soli w Wieliczce

Sól eksploatowano tutaj już w epoce neolitu, 3 tysiące lat p.n.e., kiedy samoistnie wypływała na powierzchnię w postaci solanki. Na przełomie XII i XIII w. rozpoczęto budowę kopalni.

Dzisiaj wiele z około 3000 wyrobisk połączonych chodnikami o łącznej długości 300 km, udostępnionych jest do zwiedzania. Oprócz bardzo licznych atrakcji turystycznych, kopalnia posiada swoisty mikroklimat sprzyjający leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych.

Stare Miasto w Warszawie

Najpiękniejsze miejsca w Polsce to nie tylko konkretne atrakcje, lecz także całe miasta i ich zabytki. Do najbardziej niezwykłych w skali całego świata obiektów znajdujących się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO, należy Stare Miasto w Warszawie.

Jest jedynym tak wielkim obszarem zaplanowanej i wykonanej rekonstrukcji, po doszczętnym zniszczeniu sięgającym około 90%, dokonanym  po Powstaniu Warszawskim przez Niemcy. Warszawę odbudowano w układzie średniowiecznej zabudowy pochodzącej z XII-XIII w. Budowlom Starego Miasta zdecydowano się przywrócić wygląd XVIII-wieczny.

 Do najważniejszych zabytków warszawskiej Starówki należą Zamek Królewski, Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta III, Katedra św.  Jana, Kościół Jezuitów, zespół murów miejskich z barbakanem.

Szukasz noclegu w Warszawie? Znajdziesz go na Nocleg.pl

Zamość i jego Stare Miasto

Przykładem miasta idealnego, unikatowego w skali światowej, jest wybudowany od podstaw, renesansowy Zamość. Zaprojektowany został przez włoskiego architekta Bernardo Morando na zlecenie założyciela miasta Jana Zamoyskiego.

W wybudowanym na planie siedmiokąta mieście, ulice przecinają się pod kątem prostym, a ich układ nawiązuje do koncepcji antropomorficznych. Wszystkie ulice, place i kamienice zostały celowo rozmieszczone w odpowiednim porządku, a miasto podzielone na strefy mieszkalne, ekonomiczne i religijne.

Najpiękniejsze miejsca w Polsce: Zamość
Najpiękniejsze miejsca w Polsce: Zamość

Do najważniejszych zabytków zamojskiego Starego Miasta należą: jeden z najcenniejszych dzieł architektury – Ratusz z wachlarzowymi schodami i wieżą wysokości 52 metrów, Rynek Wielki, kamienice z podcieniami usytuowane przy Rynku Wielkim (w tym kamienice ormiańskie z attykami).

Ponadto na uwagę zasługuje dawna Akademia Zamojska wybudowana na planie kwadratu, Arsenał (dawna zbrojownia), a także liczne obiekty sakralne i Pałac Zamoyskich.

Zespół Staromiejski Torunia

Na najpiękniejsze miejsce w Polce można także wybrać bajkowe ulice średniowiecznego, w przeważającej części gotyckiego, Torunia, po których spacer pozostawia niezapomniane wrażenia. Najstarsza część miasta pochodzi z pierwszej połowy XIII w.

Na Zespół Staromiejski uznany za światowe dziedzictwo kultury, oprócz Starego Miasta, składa się Nowe Miasto i krzyżacki zamek. Większość najcenniejszych zabytków ulokowanych jest na Starym Mieście.

Najpiękniejsze miejsca w Polsce: Toruń
Najpiękniejsze miejsca w Polsce: Toruń

Do najbardziej rozpoznawalnych należy usytuowany w centrum Rynek Staromiejski z Ratuszem, gotyckie kościoły z XIV i XV w., kamienice mieszczańskie z XIII-XVIII w., Dom Kopernika, Hotel Trzy Korony istniejący od 1480 r. do dnia dzisiejszego.

Każda podróż zaczyna się od noclegu. Znajdź miejsce do spania w Toruniu

___

Najpiękniejsze miejsca w Polsce możemy wymieniać bez końca. Warto odkrywać je przez cały rok, jednak właśnie teraz świetna okazja, ponieważ zbliża się majówka. Zobacz, ciekawostki i noclegi Bieszczady. A może majówka we Wrocławiu?