TOP 5 – najlepsze węgierskie baseny termalne

40,828

Węgierskie baseny termalne – jak wybrać?

Spędzając wakacje bądź urlop na Węgrzech, nie sposób nie skorzystać z naturalnego bogactwa  tego pięknego państwa, jakim są gorące źródła. Na bazie pochodzącej z nich ciepłej wody znajdujemy Węgry, jako kraj, w którym dostępne są bardzo liczne baseny termalne umiejscowione w wielu turystycznych i uzdrowiskowych miejscowościach.

Wody pochodzące z gorących źródeł mają różny skład chemiczny, w zależności od miejsca, w którym występują. Zależnie od regionu, możemy spotkać lecznicze wody, doskonałe na reumatyzm, schorzenia stawowe i kostne, ortopedyczne, pourazowe. Baseny termalne są także niejednokrotnie doskonałe do budowania w nich odporności organizmu lub regulacji przemiany materii. Powszechne są także właściwości wody relaksujące i odprężające.

Zobacz więcej: 8 rzeczy które powinieneś wiedzieć, wyjeżdżając na Węgry

Niejednokrotnie baseny termalne znajdują się w pobliżu gór lub też nawet w ich jaskiniach. Oprócz leczniczych właściwości wody, panuje tam dodatkowo zbawienny dla zdrowia mikroklimat, pomagający w leczeniu różnych schorzeń.

TOP 5 - najlepsze węgierskie baseny termalne
TOP 5 – najlepsze węgierskie baseny termalne

Które, węgierskie baseny termalne wybrać?

Np. w miejscowości Hajdúszoboszló, znajdują się liczne baseny termalne – wewnętrzne i zewnętrzne, w których woda jest rozcieńczoną wodą morską mniej więcej w stosunku 1:5. Skąd taki skład wody w miejscu pozbawionym dostępu do zbiorników morskich? Jest to po prostu pozostałość po morzu, pokrywającym ten obszar w epoce triasu.

Baseny termalne wypełnione są wodą o różnej temperaturze. Zależy ona od miejsca, w którym znajdują się gorące źródła, zasilające kąpieliska. W licznych ośrodkach można również korzystać ze specjalnie przygotowanej sauny.

Wody termalne na Węgrzech doceniali już Starożytni Rzymianie, władający niegdyś terenami dzisiejszego państwa węgierskiego, które wtedy nazywali Panonią. Już wtedy zażywano ciepłych kąpieli w ponad 20 miejscowościach.

Zobacz więcej: 5 rzeczy za które kochamy Węgry i Węgrów

Do rozwoju dzisiejszej infrastruktury, związanej z wykorzystaniem wód termalnych, przyczynili się w XVI i XVII w. także Turcy, którzy zawładnęli wtedy tym obszarem Europy. Wybudowali oni liczne łaźnie na bazie gorących źródeł. Wiele z nich działa do dzisiejszego dnia.

Baseny termalne Węgry
Baseny termalne Węgry

Regiony z basenami termalnymi

Baseny termalne, które są umiejscowione na zewnątrz otwarte są przez cały sezon. Trwa on od maja do września. Przez pozostałe miesiące roku, można zazwyczaj korzystać z basenów wewnętrznych.

Do najbardziej znanych ośrodków, oprócz wspomnianego, największego Hajdúszoboszló , w których możemy odwiedzać baseny termalne należą m.in.:

  • Eger, znany także z barokowych zabytków, produkcji wina oraz idealnych do przechowywania wina, wykutych w wulkanicznym tufie, piwniczek.
  • Miszkolc, w którym istnieją jedyne w Europie baseny termalne, znajdujące się w oświetlonych, specjalnie przygotowanych dla turystów, jaskiniach. Ich wody, bogate w pierwiastki takie, jak m. in. magnez, wapń, sód, potas, brom i jod, są doskonałe dla leczenia schorzeń układów krążenia, nerwowego, czy też oddechowego.
  • Egerszalók, którego termalne wody zawierają m. in. związki siarki. Znajduje się w tutejszych ośrodkach także kompleks z saunami.
  • Budapeszt, to najpopularniejsze miasto węgierskie warte zwiedzania. Mało kto wie, że Budapeszt doczekał się także kilku basenów termalnych obfwitych w atrakcje dla całej rodziny.
  • Harkany, to kolejna miejscowość, w której gorące źródła zawierają w składzie wody związki siarki. Lecznicze właściwości dotyczą zdrowotnego wpływu w schorzeniach skóry i bólach mięśni.