Przepiękny widok na Krupówki kamera [WIDEO]

23,662

Krupówki to najważniejszy, najbardziej uczęszczany deptak w Zakopanem, stanowiący punkt odniesienia i niejednokrotnie bazę początkową dla tatrzańskich wycieczek. W artykule znajdziecie przepiękny widok na Krupówki kamera [WIDEO].

Jak powstały Krupówki i dlaczego są tak ważne?

Krupówki są przedłużeniem ulicy Zamoyskiego w Zakopanem. Rozpoczynają się na skrzyżowaniu z ulicą Nowatorską. Niegdyś w miejscu dzisiejszej ulicy Krupówki istniała polana, która należała do rodziny Krupowskich (właśnie od ich nazwiska powstała nazwa ulicy Krupówki).

Historyczne Krupówki kamera i rzesze turystów
Historyczne Krupówki kamera i rzesze turystów

 

Przez tę polanę biegła ścieżka łącząca Nawsie z Kuźnicami. Nawsie było wtedy centrum Zakopanego. Stąd jego nazwa, która przetrwała do dzisiejszych czasów. Oznacza ona właśnie najważniejszą, środkową część wsi. W Zakopanem ważność tej części miasta, położonej przy ulicy Kościeliskiej, została utracona na rzecz interesujących nas Krupówek.

 


Znajdź nocleg w Zakopanem >>


 

Trasa, na której leżą dzisiaj Krupówki, łączyła kościół znajdujący się przy ulicy Kościeliskiej z Kuźnicami – częścią Zakopanego, położoną w całości na obszarze Tatr, w dolnej partii Doliny Bystrej. Z racji wagi punktów, które trasa łączyła, była ona bardzo uczęszczana i z czasem stała się na tyle istotna, że w latach 70-tych XIX w. utworzyła ulicę.

Krupówki Kamera, Ciekawostki, Historia, Stroje
Krupówki Kamera, Ciekawostki, Historia, Stroje

 

Początkowo Krupówki sięgały tylko do okolicy budynku, w którym znajduje się dzisiejsza poczta. Wraz z końcem XIX w. nastąpił rozwój kolejnych zabudowań wzdłuż ulicy, tworząc w środkowej części dzisiejszych Krupówek, zwartą zabudowę.

Powoli ulica stawała się centrum handlowym i usługowym Zakopanego. Dzięki pojawiającym się na niej coraz liczniejszym rzeszom turystów, rozwijała się przede wszystkim branża, dzisiaj nazywana hotelarską, gastronomia i sprzedaż zakopiańskich pamiątek i dóbr.

 

Co robić na Krupówkach?

Dzisiaj długość Krupówek wynosi 1100 metrów. Bardzo często odbywają się tutaj wszelkiego rodzaju imprezy na świeżym powietrzu. Przy ulicy umiejscowionych jest mnóstwo restauracji, punktów gastronomicznych, sklepów, hoteli i pensjonatów.

Znajduje się też tutaj jeden z najważniejszych punktów na mapie zwiedzania miasta, czyli Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego.

Adres Muzeum Tatrzańskiego to Krupówki 10. Obecna siedziba jest trzecią w historii Muzeum i została zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza i Franciszka Mączyńskiego. Budynek, którego budowę zakończono w 1924 r., jest rzadką realizacją projektu zakopiańskiej architektury murowanej.

Muzeum jest jednym z najstarszych regionalnych muzeów w Polsce, którego początki sięgają końca XIX w. W zbiorach Muzeum znajdują się skały i minerały, kolekcje florystyczne, etnograficzne i dzieła sztuki.

 

Kamera Krupówki – gdzie znaleźć?

Na ulicy Krupówki znajduje się w obecnym czasie kilka kamer internetowych. Można za ich pomocą śledzić na żywo to, co dzieje się na deptaku. Zazwyczaj dzieje się wiele ciekawych rzeczy.

W sezonie „życie” ulicy można oglądać do bardzo późnych godzin nocnych. Kamera na Krupówki to dla turystów bardzo ważna sprawa, ponieważ daje możliwość sprawdzenia aktualnej pogody, jaka panuje w tatrzańskiej stolicy.

Krupówki kamera na piękną architekturę
Krupówki kamera na piękną architekturę

Oglądając na żywo życie Krupówek, może przyjść ochota, aby samemu wybrać się do najczęściej uczęszczanego górskiego kurortu w Polsce. Zakopane to piękne miasto o niepowtarzalnym klimacie. Zarówno klimacie w dosłownym tego słowa znaczeniu, jak też w znaczeniu kulturalnym.

Zakopiańska architektura i tradycje są jedyne w swoim rodzaju. Misternie i z pietyzmem pielęgnowane przez stulecia. To właśnie z nich wynika artystyczne znaczenie miasta. Zakopane to często kulminacyjny punkt w życiu i twórczości wielu polskich artystów.

Po widok miasta możesz sięgnąć już dzisiaj, oglądając obraz na żywo, pochodzący z jednej z kamer internetowych, umiejscowionych na Krupówkach.

Krupówki kamera, którą można oglądać 24 godziny na dobę:


Wybierasz się do Zakopanego? Przeczytaj artykuł: Zakopane – atrakcje dla dzieci, których nie możecie pominąć