Historyczny region winiarski Tokaj – Hegyalja

281

Tokaj – Hegyalja, inaczej zwany tokajskim regionem winiarskim, oficjalnie ustanowiono w 1737 r. Jednak uprawa winorośli w regionie trwa od tysiąca lat. Klimat, urodzajne gleby i wyjątkowy skład pleśni w tokajskich winnych piwnicach mają wpływ na wspaniały smak win, znanych na całym świecie.

Region tokajski położony jest na obszarze wschodniej części wyżyny Cserhát oraz na południowym podnóżu Gór Tokajsko-Slańskich. Zalicza się do niego także kilka miejscowości należących od 1918 r. do Słowacji.

Od 2002 r. winiarski region tokajski, znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W jego skład wchodzi 27 miejscowości wraz z piwnicami, winiarnią i Muzeum Winiarstwa – Bormúzeum.

Opowiem Ci dzisiaj, gdzie warto zajrzeć, jak będziesz w Tokaju.

MUZUEM WINIARSTWA – VILÁGÖRÖKSÉGI BORMÚZEUM – TOKAJ

Muzeum Winiarstwa w Tokaju, wpisane wraz z regionem na Listę UNESCO, mieści się w zabytkowym budynku w Tokaju. Wystawy przystosowane są do zwiedzania przez wszystkie grupy wiekowe turystów. W Muzeum zgromadzono eksponaty dotyczące znanego w całym świecie wina tokajskiego.

Oprócz wina tokajskiego można też poznać w Muzeum, wina pochodzące z Austrii, Francji, Niemiec, Włoch, Portugalii i Szwajcarii.

GRAND TOKAJ – TOLCSVA

Najważniejsza węgierska winiarnia Grand Tokaj, znajdująca się również na Liście UNESCO, posiada największe winnice w regionie Tokaj-Hegyalja. Jej własność należy do państwa węgierskiego.

Grand Tokaj zajmuje się skupem winogron, produkcją i sprzedażą win. Organizuje także degustacje win.

BONCHIDAI CSÁRDA – TOKAJ

Bonchidai Csárda to zajazd w centrum Tokaju. Z jego tarasu rozciąga się niezapomniany widok na Cisę. Specjalnością kuchni zajazdu są przede wszystkim dania rybne. Zjesz tutaj m.in. przepyszną zupę rybną. Oprócz znakomitego jedzenia, w menu zajazdu dostępne są najlepsze wina, a co za tym idzie, najbardziej znane marki tokajskich winiarni.

WINOGRONOWY SZLAK EDUKACYJNY

Walory przyrodnicze regionu Tokaj-Hegyalja są słynne nie tylko na Węgrzech, ale także w Europie. Istnieją tokajskie legendy, wg których Tisza, Bodrog, Nagykopasz i Zamek są zamieszkane przez wróżki. Pomagają one mieszkańcom regionu. Karzą wszystkich, którzy nie szanują i nie chronią przyrody.

W ten bajkowy świat można wkroczyć, zwiedzając obszar Tokaj-Hegyalja. Żyją tutaj rzadkie w Europie gatunki roślin i zwierząt. Jedną z najpiękniejszych węgierskich winnic jest Winnica Tokaj Hétszőlő. Tę winnicę i wiele innych możesz poznać, odwiedzając tokajską ścieżkę edukacyjną. Oprócz tego poznasz najważniejsze odmiany winorośli w Tokaju oraz tutejsze wina.

WĘGIERSKI KRAJOWY SZLAK NIEBIESKI – ODCINEK REGÉC–MAKKOSHOTYKA (WZGÓRZA CSEREHÁT I GÓRY ZEMPLÉN)

Krajowy Szlak Niebieski na Węgrzech to szlak rozpoczynający się na szczycie Írottkő (884 m n.p.m.), a kończący się 1128 km dalej w miejscowości Hollóháza. Wchodzi w skład długodystansowego europejskiego szlaku E4.

Na odcinku Regéc–Makkoshotyka trasa przebiega w rejonie Tokaj-Hegyalja. Można z niej podziwiać panoramę regionu, piękne krajobrazy, winnice i góry. Po wędrówce, miło będzie spędzić czas na degustacji tokajskiego wina.

WINNICA BARDON BORÁSZAT – ERDŐBÉNYE

Młoda winiarnia, założona w 2007 r., składa się z 3 winnic: Major Meszes w Olaszliskach, Lapis w Bodrogkeresztúr i Sarkad w Mádi. Produkuje głównie wina wytrawne. Jej celem jest zdobycie uznania nie tylko na Węgrzech, ale także na rynku europejskim.

PIWNICE WINIARSKIE TOKAJ-HEGYALJA – HERCEGKÚT

Piwnice Gombos-hegy znajdują się 3 km od Sárospatak, na granicy Hercegkút. Ustawione są w rzędach, tworząc niezapomniany widok, przypominający dawny sielski świat. Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, tworzą szeregi 195 piwnic na wzgórzu Gombos. Rozciąga się stamtąd wspaniały widok na miasto, góry i rzekę Bodrog.

MÁDI UDVARHÁZ – WARSZTATY KULINARNE GUSTEAU

W Mádi, w samym sercu Tokaj-Hegyalja, można znaleźć jedną z najlepszych winiarni w regionie. Jedzenie tutaj inspirowane jest winami, szczególnie białymi, pochodzącymi z Tokaju. W menu znajdują się dania ze składników, pochodzących z lokalnej hodowli kóz w Mádi oraz słynne na całym świecie tokajskie wina.