Eger – węgierskie miasto legend

237

Eger jest jednym z najpopularniejszych miast na Węgrzech. Turyści z Węgier, Europy i świata bardzo lubią odwiedzać Eger, w którym na każdym kroku można spotkać ślady barwnej przeszłości miasta. Znajduje się tutaj teatr i kino ogrodowe. Odbywają się także wystawy, koncerty i festiwale. Eger jest siedzibą Letnich Igrzysk Agria. Można też skosztować węgierskiej kuchni w tutejszych restauracjach lub wybrać się na degustację wina.

To piękne węgierskie miasto pachnie kwiatami, rozbrzmiewa świergotem ptaków, zniewala monumentalnymi budynkami. Znajduje się tutaj także niemal 800-letni zamek – symbol węgierskiego bohaterstwa i odwagi.

Jeśli chcesz oderwać się od codzienności i nabrać sił, znajdziesz w Egerze wiele okazji, by urzeczywistnić swe marzenia.

EGER NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI

Bardzo przyjemnie jest pospacerować po Egerze piechotą lub pojeździć na rowerze. Niesamowity klimat miasta sprawia, że możesz się w nim poczuć, jak w śródziemnomorskim miasteczku. Przy okazji możesz wstąpić na pyszną kawę lub smaczny obiad na taras Domu Senatora – Hotelu i Restauracji położonych przy Placu Dobó.

Z Restauracji do Zamku w Egerze jest już bardzo blisko, zaledwie kilka minut. Można tam wybrać się na zwiedzanie z przewodnikiem, które odbywa się co godzinę od godz. 10.00.

„DOLINA PIĘKNEJ PANI”

„Dolina Pięknej Pani” to mnóstwo piwniczek wyrytych w wulkanicznym tufie, stworzonych do przechowywania wina. Panuje tam idealna temperatura do przechowywania tego trunku. Wyjątkowy szlak winny znajduje się około 10 do 15 minut spacerem od centrum ponadtysiącletniego miasta. Można się tutaj także dostać „Małym Pociągiem”, taksówką bądź rowerem.

Egerskie winnice mają tutaj do zaoferowania prawdziwe winiarskie specjały. Są to m.in. ograniczone, niekomercyjne roczniki win oraz eksponaty muzealne. Istnieją tutaj piwnice retro, jak też urządzone zupełnie nowocześnie. Jeśli ciekaw jesteś tych drugich – szukaj piwnicy nazwanej Ostrosbornal 33. Znajdziesz tu mnóstwo win do wyboru i menu przygotowane dla konkretnego klienta (po wcześniejszym uzgodnieniu). Inna restauracja, która istnieje tutaj od XVIII w. to Ködmön Csárda, w której można zjeść wyśmienitą kolację.

Możesz też znaleźć piwnicę, która spodoba Ci się najbardziej i być może, stanie się Twoją ulubioną.

JAZDA KONNO

Eger oferuje również wiele aktywnych form wypoczynku. Miasto i okolice posiadają mnóstwo wspaniałych walorów przyrodniczych. Są to stoki, jaskinie, szlaki turystyczne oraz gospodarstwa agroturystyczne, w których można jeździć konno.

Mátyus Udvarház to bajkowy świat położony kilka minut jazdy od centrum Egeru. Można tu jeździć na kucykach, a także bryczką. Znajdują się tutaj muzeum jeździeckie, restauracja, schronisko młodzieżowe i plac zabaw. W pobliskiej Archbishop’s Vineyard w Almagyar można napić się lemoniady, kawy lub dobrego wina.

PAŁAC ARCYBISKUPI W EGERZE

Niemal 300-letni Pałac Arcybiskupi w Egerze otwarto w 2016 r. dla zwiedzających. Można oglądać tu eksponaty oraz multimedialne wystawy sztuki kościelnej. Znajdziesz tu m.in. płaszcz koronacyjny Marii Teresy. Możesz także zwiedzić skarbiec biskupów, gabinet, apartament, prywatną kaplicę i galerię.

Pałac wraz ze swoim pięknym barokowym ogrodem znajdują się w centrum miasta. Poza wspomnianymi wyżej atrakcjami, w pałacu czekają na Gości kawiarnia i sklep z pamiątkami.

ROK 1552 – WAŻNY ROK BOHATERSTWA W HISTORII WĘGIER

Podczas oblężenia tureckiego w 1552 r. zamek w Egerze bronił się przez 40 dni. Po stronie węgierskiej wojska liczyły ok. 2100 zawodowych żołnierzy. Armia turecka, szturmująca zamek, liczyła ok. 150 000 żołnierzy. Węgrzy pod dowództwem kapitana Istvána Dobó odnieśli zwycięstwo, zmuszając największą armię ówczesnej Europy do odwrotu.

Na temat tamtych czasów i wydarzeń istnieje w Egerze legenda. Mieszkańcy Egeru czczą pamięć swoich zwycięzców codziennie o godzinie 15:52. Wtedy to punktualnie można usłyszeć z zamku huk armat.

W sklepie biura Tourinform w Egerze można znaleźć ręcznie wykonane przedmioty, sztukę ludową, modną odzież, a także alkohole takie, jak brandy i różne gatunki wina. Na wszystkich tych przedmiotach widnieje symboliczny napis „1552”.