Dlaczego warto odwiedzić Muszynę?

3,339
Muszyna jest miastem nad rzeką Poprad. Znajduje się 5 km od słowackiej granicy oraz 11 km od Krynicy – Zdroju.

Położona jest w trzech mezoregionach: Beskidzie Sądeckim, Górach Leluchowskich i Górach Lubowelskich. Nazwę swą wywodzi prawdopodobnie od mchu porastającego brzegi i kamienie w potokach– łacińskie słowo musci  (”mchy”) posiada swój odpowiednik w języku wołoskim. Ludy wołoskie, z czasem nazwane Łemkami, zamieszkiwały tutaj od XV w.

Od kiedy istnieje miasto?

O istnieniu Muszyny już w 1209 r. dowiadujemy się z, pochodzących z tego roku, pisanych źródeł historycznych. Prawa miejskie nadał jej Kazimierz Wielki w 1356 r. Król Władysław Jagiełło natomiast, podarował ją wraz z drugim miastem i 35 wsiami biskupstwu krakowskiemu w 1391 r. Powstało w ten sposób Państwo Muszyńskie z własną administracją, wojskiem i sądownictwem. Po rozbiorach obszar znalazł się pod panowaniem austriackim. Do 1914 r. stanowił przejście graniczne pomiędzy Galicją a Królestwem Węgierskim.

Dlaczego warto odwiedzić Muszynę?
Dlaczego warto odwiedzić Muszynę?

Dlaczego warto odwiedzić Muszynę?

Najważniejszą cechą, z jakiej słynie Muszyna, są lecznicze właściwości wydobywanych tutaj wód mineralnych. Jest to wielkie bogactwo Muszyny, dzięki któremu miasto stało się uzdrowiskiem już w latach dwudziestych XX w. Leczy się tutaj choroby układu oddechowego i układu pokarmowego. Istnieje możliwość pobytu w sanatoriach, pensjonatach, zakładach przyrodoleczniczych i domach wypoczynkowych. Dostępne są: kompleks basenów, lodowisko oraz darmowe korzystanie z ogólnodostępnych pijalni wód mineralnych.


Wybierasz się do Muszyny? Sprawdź noclegi w Muszynie

Parki i ogrody przyciągają turystów

Atrakcje w Muszynie to także parki i ogrody. Znajdują się tutaj ruiny zamku starostów Państwa Muszyńskiego z XIV w. W ich pobliżu umiejscowiony jest Park Zdrojowy Baszta, ciągnący się wzdłuż potoku Szczawniczek.

Jeśli przejdziemy przez most w Muszynie znajdujący się na rzece Poprad, możemy dojść do Parku Zdrojowego Zapopradzie. Jest to bardzo piękne miejsce prowadzące pomiędzy rzeźbami, fontannami i klombami do pijalni wód. W parku tym znajdują się również „zielone rzeźby” powstałe z różnokolorowych roślin. Zorganizowany jest on jako ogród zmysłów i podzielony na kilka stref: zdrowia, zapachu, dźwięku, dotyku, wzroku i smaku. Na szczycie wzgórza usytuowana jest wieża widokowa o wysokości 11,5 m, z której rozciąga się widok na całe miasto oraz bliższe i dalsze góry.

Jeśli miałabym polecić jedną atrakcję w Muszynie, to byłby to spływ Popradem. Fantastyczna przygoda dla rodziny, wspaniałe widoki. Widoczne siedliska ptaków wzdłóż ścieżki ornitologicznej. – Anna z Warszawy

Obecne są również Ogrody Biblijne, w których od 2015 r. hoduje się rośliny biblijne. Podzielone są na 5 ogrodów tematycznych takich, jak np. Ogród historii zbawienia, Ogród krajobrazów biblijnych czy Dziecięcy Ogród Biblijny.

Co warto zobaczyć w Muszynie?

6 głównych zabytków, jakie warto zwiedzić:
  1. wspomniany wcześniej zamek, na terenie którego trwają wciąż prace archeologiczne;
  2. podzamkowy zespół dworski z XVIII/XIX w., w którego jednym z budynków mieści się dzisiaj Muzeum Regionalne PTTK;
  3. barokowy kościół z XVII w. z gotyckimi rzeźbami;
  4. kapliczki na Rynku z przełomu XVII/XIX w.;
  5. ulica Kościelna wraz z zespołem domów mieszkalnych pochodzących z XIX/XX w.;
  6. cerkwie Łemków, znajdujące się w okolicy Muszyny: w Szczawniku, Złockiem i Powroźniku.

Przez Muszynę wiedzie także jedyna droga do Stacji Narciarskiej Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla. Jest to ośrodek narciarski, z którego można korzystać w zimie – Muszyna została z nim połączona systemem 10 wyciągów narciarskich. Znajduje się tam m.in. snow park, hotel, domki na wynajem, szkoła narciarska oraz wypożyczalnia i serwis sprzętu narciarskiego.


Polecamy artykuł: Szlaki górskie Tatry i okolice, czyli gdzie wybrać się z plecakiem

 

Dlaczego warto odwiedzić to miasto Polski?

Atrakcje w Muszynie to także dwa szlaki turystyczne, z których jeden nazwany został Szlakiem Wincentego Pola. Odbywają się tutaj również cykliczne imprezy: Festyn Nad Popradem, Jarmark Muszyński, Noc Świętojańska nad Popradem, Święto Wód Mineralnych oraz Jesień Popradzka.