Co zobaczyć w Toruniu?

1,301

Toruń zdecydowanie jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce, a ciągle nieco niedocenianym. Kojarzy się przede wszystkim z postacią wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika oraz piernikami. Jednak Toruń to również styk kilku kultur, gotyckie ślady przeszłości oraz liczne zabytki, które koniecznie trzeba zobaczyć. Masz tylko weekend, żeby zwiedzić to miasto? Podpowiadamy, gdzie pójść i co zjeść.

Zespół Staromiejski

Zespół Staromiejski to część Torunia składająca się z Nowego i Starego Miasta oraz z zamku krzyżackiego. Zespół został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Zarówno Stare, jak i Nowe Miasto powstały w XIII wieku i do dziś zachowały się fragmenty ówczesnej zabudowy. Szczególnie warto zobaczyć Ratusz Staromiejski, w którym mieści się Muzeum Okręgowe, ruiny zamku krzyżackiego i kościół mariacki. Obowiązkowy jest również spacer po ulicy Szerokiej oraz po odchodzących od niej uliczkach, gdzie stoją liczne ciekawe kamienice. Będąc w obrębie Zespołu Staromiejskiego, koniecznie udaj się na Bulwar Filadelfijski, aby podziwiać Wisłę. Przejeżdżając mostem na drugą stronę brzegu, zobaczysz przepiękną panoramę miasta. Toruński Rynek zajął 3. miejsce w plebiscycie National Geographic Polska na najpiękniejsze miejsca na świecie.

Kościół św. Janów

Bazylika katedralna Świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty w Toruniu to zapierający dech w piersiach ceglany kościół, którego czasy sięgają XIII wieku. To jeden z najpiękniejszych przykładów architektury gotyku w Toruniu i całej Polsce. Na wieży kościoła znajduje się dzwon z 1500 roku. We wnętrzu bazyliki znajdziemy zabytki średniowieczne i nowożytne. To nie lada gratka dla fanów architektury sakralnej.

Muzeum Toruńskiego Piernika (oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu)

Nie ma większego i bardziej słodkiego symbolu Torunia. Piernik — nieco twardawy, korzenny, z posmakiem miodu. Z nadzieniem lub bez. Z lukrem bądź w czekoladzie. Historia piernikarstwa w Toruniu jest długa i fascynująca. Możesz ją poznań w największym w Europie muzeum piernika, czyli oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu przy ulicy Strumykowej 4. Oprócz interaktywnego muzeum z licznymi eksponatami, w tym zbiorem drewnianych forem, znajdziesz tam także salę do warsztatów z wypieku pierników. Warto pójść na taki warsztat i przywieźć do domu oryginalnego, toruńskiego piernika.

Młyn Wiedzy

Jeśli zwiedzasz Toruń z dziećmi, koniecznie znajdźcie 3-4 godziny, żeby odwiedzić Młyn Wiedzy, pierwsze centrum nauki w województwie kujawsko-pomorskim. Centrum dzieli się na kilka pięter i wiele sal z tematycznymi, interaktywnymi wystawami, których zadaniem jest przekazać młodszym i starszym dzieciom wiedzę o świecie. To świetna okazja, by pokazać pociechom, że można się uczyć i świetnie się przy tym bawić.

Restauracje i kawiarnie

W Toruniu znajdziesz wiele wyjątkowych kawiarni oraz restauracji. Nie mogą Cię ominąć słynne lody w kawiarni Lenkiewicz. Porcja kosztuje około 4 złotych, ale jest duża, a wybór smaków zaspokoi każde podniebienie. Na duży głód proponujemy naleśniki w restauracji Manekin. Natomiast jeśli jesteś fanem serialu „Przyjaciele”, zajrzyj do kawiarni Central Coffee Perks.

Toruń to miasto pełne kolorów i wrażeń. Kopernik i pierniki są tylko częścią bogatej historii, a i nie brakuje tu nowoczesnych inicjatyw naukowych oraz kulturalnych. Zarezerwuj nocleg w Toruniu już dziś!