Dwa bratanki

4,398

Uczciwi, inteligentni i skorzy do zabawy, czyli Węgrzy i Polacy

Według najpopularniejszego przysłowia dotyczącego przyjaźni polsko – węgierskiej jesteśmy dobrymi kompanami zarówno do biesiadowania, jak i do wspólnej wojaczki. Czy tak jest naprawdę? Ktoś postanowił to sprawdzić. Międzynarodowe badania przeprowadzone zostały przez Nocleg.pl i Answear.com. Wśród klientów tych portali zbadano wiedzę na temat obydwu narodów oraz stereotypów, jakie występują pomiędzy bratankami ze znanego powiedzenia. Ankieta została opublikowana z okazji zbliżającego się Dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej i przyniosła kilka interesujących wniosków. Jakich konkretnie? Poniżej znajdziecie krótkie podsumowanie.

– Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki – powiedzenie to zna większość mieszkańców obydwu krajów. Ma ono przypominać o niezwykłej przyjaźni pomiędzy tymi narodami. Przeprowadziliśmy więc badania, aby sprawdzić, jak to wygląda w rzeczywistości. Za ich pomocą podjęto próbę wyciągnięcia wniosków nie tylko na temat tego, jak siebie nawzajem postrzegamy, ale także w jakim stopniu znamy swoją kulturę – największe miasta, dania narodowe itp. – mówi Karolina Solis z Nocleg.pl.

Alkoholowe skojarzenia

Pierwsze skojarzenia Węgrów z Polską są bardzo proste – jest to przede wszystkim węgiersko – polska przyjaźń, braterstwo oraz … wódka. Pozostałe najczęściej pojawiające się kwestie związane są z dość odległymi, co najmniej PRL-owskimi czasami. Chodzi bowiem o polskiego Fiata, czyli popularnego malucha, który zawładnął sercami Polaków przed 1989 rokiem oraz polskie markety, czyli rynki, na których również za czasów dawnego ustroju można było kupić niemal wszystko.

dwa bratanki

Natomiast Polacy wśród rzeczy, które kojarzą się im z węgierskimi bratankami najczęściej wskazywali wino (a zwłaszcza słynny Tokaj), a także osławione przysłowiem przyjaźń i braterstwo. Nie zabrakło specjałów dań kuchni węgierskiej, takich jak gulaszu czy papryki.

Przedstawiciele obydwu narodów z łatwością wskazali najpopularniejsze miasta – przede wszystkim postawili na Warszawę oraz Budapeszt, czyli stolice. Ponadto nasi rodacy chętnie wskazywali Eger, Debrecen czy Hajduszoboszlo. Natomiast bratankowie znają także Kraków, Zakopane czy Gdańsk.

Jeśli chodzi o znajomość kuchni narodowej, większość ankietowanych Węgrów miało do czynienia z pierogami, czerwonym barszczem czy żurkiem. Polacy zaś chętnie wymieniali gulasz, langosze czy zupę rybną. Jak widać nasze kuchnie są bardzo do siebie zbliżone pod względem kaloryczności potraw – być może właśnie to powoduje, że całkiem nieźle je nawzajem znamy i z reguły przypadają nam do gustu. Jeśli chcesz zobaczyć, jak znasz potrawy i inne ciekawości, wypełnij nasz quiz.

Interesujące wnioski przyniosło pytanie dotyczące uprawianych sportów – mówi Anna Śliwińska z Answear.com. O ile Polacy kochają piłkę nożną czy ręczną, tak trzecie miejsce hokeja może trochę dziwić. Jednak Węgrzy oprócz tych trzech sportów stwierdzili jeszcze, że jesteśmy dobrzy w skokach narciarskich i lekkoatetyce – co jest prawdą. Polacy poproszeni o wymienienie najpopularniejszych dyscyplin sportowych na Węgrzech mieli trochę większy problem – narodowy sport węgierski, czyli waterpolo, wskazali dopiero na drugim miejscu. Na pierwszym znalazła się piłka nożna – zapewne po dobrym występie Madziarów na ostatnich mistrzostwach Europy. Jeśli interesuje Cię, jak dobrze znasz język Węgierski, możesz to sprawdzić tutaj.

dwa bratanki

Jaki masz charakter, bratanku?

Wiele krajów jest postrzeganych wyłącznie przez pewne sterotypy. Sprawdzono więc, kto – Wegrzy czy Polacy jest bardziej hałaśliwy, uczciwy czy pracowity (w ocenie drugiego kraju).

Jak się okazało, nasi węgierscy pobratymcy mają nas za bardziej zamożnych, więcej pijących oraz bardziej imprezujących niż oni sami. W sumie te trzy cechy mogą się niejako ze sobą wiązać. Cechuje nas podobne poczucie humoru, lubimy się śmiać z siebie oraz żaden naród w obopólnej ocenie nie jest zbytnio głośny. Mimo trudnej, zawirowanej historii, mieszkańcy obydwu krajów optymistycznie patrzą w przyszłość. Polacy doceniają szczerość Wegrów. Za to małą łyżką dziegciu może być fakt, że Madziarowie mają nas za upartych oraz „cwanych”. Jednak chyba nawet to nie jest w stanie zaburzyć relacji pomiędzy tymi dwoma państwami.

*

Nocleg.pl jest pośrednikiem w wynajmie miejsc noclegowych. Portal posiada w swojej ofercie małe apartamenty i luksusowe hotele – każdy może znaleźć coś dla siebie.

ANSWEAR.com to sklep multibrandowy oferujący odzież, buty i dodatki ponad 300 marek z całego świata. Zkupy dostarczane są nawet tego samego dnia prosto do domu zamawiającego.

Informacja o badaniach: Międzynarodowe badania przeprowadzone zostały w styczniu 2017 roku. Ankieta została przeprowadzona wśród użytkowników Szallas.hu i Nocleg.pl na próbie: 1861 Węgrów i 459 Polaków.

Chcesz ją jeszcze wypełnić? Zapraszamy tutaj!