13 fantastycznych miejsc, z których można podziwiać panoramę Balatonu

320

Balaton to symbol Węgier – przepięknego zielonego kraju, leżącego w Europie Środkowej. Oddalony jest 80 km od węgierskiej stolicy – Budapesztu.

Specyfika tego jeziora polega m.in. na jego kształcie i głębokości. Jest to bardzo długi i wąski zbiornik wodny, liczący 77 km długości i od 4 km do 14 km szerokości. Średnia głębokość natomiast, wynosi tylko ok. 3 m. Jest największym jeziorem Węgier.

Zachęcam do wybrania się w podróż do miejsc położonych nad Balatonem, z których będziecie mogli podziwiać to niezwykłe jezioro.

1. Badacsony – Bistro Szőlőhegy. Doznania kulinarne u brzegów Balatonu.

Badacsony to miejscowość wypoczynkowa, położona na północnym brzegu Balatonu. Znana jest z produkcji wina. Czeka tam na Ciebie Bistro Szőlőhegy, serwujące klasyczne dania, sporządzane ze świeżych, regionalnych składników. W obiekcie tym możesz spróbować wspaniałych win, pochodzących z winnicy znajdującej się w sąsiedztwie.

2. Tihany – Restauracja i Kawiarnia Echo. Najpiękniejsza panorama Balatonu z półwyspu otoczonego wodą.

Tihany to półwysep i miejscowość leżące na północy Balatonu. Największą historyczną atrakcją Tihany jest średniowieczne opactwo benedyktyńskie. Mottem Restauracji i Kawiarni Echo mogłaby być maksyma łącząca wspaniałą przygodę kulinarną z doskonałą obsługą klientów. Czekają tu na Ciebie m.in.: najwspanialszy widok na Balaton oraz wybór deserów z owoców sezonowych.

3. Siófok – Wieża Ciśnień i Kawiarnia. 17-kilometrowe plaże w największym mieście turystycznym Węgier.

Na południowym brzegu Balatonu w mieście Siófok rozciągają się piękne plaże, a wzdłuż nich Promenada Petofi. W centrum miasta położona jest wieża ciśnień Water Tower oraz Kawiarnia. Do Kawiarni możesz się dostać panoramiczną windą, a z niej – spiralnymi schodami – do Samsung Adventure Center. Możesz stamtąd podziwiać panoramę miasta i jeziora.

4. Balatonmáriafürdő – Restauracja Portowa. Relaks nad jeziorem i domowe syropy.

Balatonmáriafürdő to miejscowość wypoczynkowa na północnym brzegu Balatonu, posiadająca bardzo ciekawą historię. W Resauracji Portowej pobyt zawsze jest wyjątkowy. Rozciąga się stamtąd niezapomniany widok na Balaton. Wspaniała kuchnia, lokalne wina i domowe syropy to specjalność Restauracji, położonej obok portu.

5. Balatonboglár – wieża widokowa Gömbkilátó w kształcie kuli. Moc atrakcji nad Balatonem.

Balatonboglár to miejscowość, w której także możesz podziwiać panoramę Balatonu. Na Wzgórzu Zamkowym znajduje się niezwykła wieża widokowa w kształcie kuli. Z wysokości 165 m rozciąga się widok na jezioro. Ciekawostkę stanowi fakt, że panoramę można podziwiać nie tylko w dzień, ale także nocą – dzięki specjalnemu oświetleniu. Kilka metrów dalej znajduje się park rozrywki.

6. Alsóörs – wieża widokowa Csere-hegy. Panorama Balatonu z wysokości 298 metrów.

Wieża widokowa Csere-hegy została wzniesiona w 1935 r. z czerwonego kamienia pochodzącego z czasów permu. Położona jest pomiędzy dwiema miejscowościami Balatonalmádi i Alsóörs. Jest to wspaniały punkt widokowy, z którego można podziwiać jezioro oraz okolice. Można się tam łatwo dostać samochodem lub pieszo.

7. Badacsony – wieża widokowa Kisfaludy. Nowoczesna wieża z drewna i stali.

W najwyższym punkcie Badacsony na wysokości 437 m znajduje się 18-metrowa wieża widokowa, nazwana na cześć poety Sándora Kisfaludy’ego. Możesz stamtąd zobaczyć obszar obejmujący prawie dwie trzecie powierzchni Balatonu. Do wieży Kisfaludy wiodą 3 szlaki turystyczne. Na zwiedzających czekają tam: strefa wypoczynkowa, liczne ławki i stoliki.

8. Keszthely – Diabelski Młyn. Widok Balatonu z wysokości 50 metrów.

W mieście Keszthely czekają na turystów liczne zabytki oraz wspaniały Diabelski Młyn o wysokości 50 m. Jedna gondola Młyna może pomieścić jednorazowo 6 osób, wszystkie – 180. Atrakcja dostępna jest od czerwca do września.

9. Tihany – Promenada Pisky. Spacer wśród atrakcji i zabytków.

Promenada Pisky to popularny trakt widokowy w Tihany. Biegnie on wśród zabytków do opactwa Tihany. Półokrągłe punkty widokowe znajdują się w połowie Promenady oraz w pobliżu opactwa. W tym drugim punkcie możesz przyglądać się Balatonowi i okolicom przez płatną lornetkę.

10. Siófok – Hotel Yacht Wellness & Business. Żeglowanie i piękny widok na Balaton.

Hotel Yacht Wellness & Business położony jest przy brzegu Balatonu w bezpośredniej bliskości portu. Widok na jezioro z hotelu jest zachwycający. Czekają tu na Ciebie przez cały rok klimatyzowane pokoje, restauracja oraz centrum odnowy biologicznej. Mile widziane są także psy i koty.

11. Balatonvilágos – Tópart Hotel. Nocleg 50 metrów od plaży.

Balatonvilágos to węgierski kurort nad Balatonem. Hotel Tópart mieści się tuż przy brzegu jeziora. Niektóre pokoje oferują widok na Balaton. Jest to wspaniałe miejsce wypoczynku zarówno dla rodzin, jak i par. Znajdziesz tutaj Wi-Fi, klimatyzowane pokoje, restaurację, kawiarnię, bar oraz parking.

12. Zánka – Beach House Villa. Idealny pobyt z dostępem do prywatnej plaży.

Przytulna willa nad brzegiem Balatonu oferuje swoim Gościom pensjonat, molo oraz prywatną plażę. Pokoje w domu posiadają klimatyzację. Salon posiada wyjście na taras. Na plaży można łowić ryby. W pobliżu znajduje się wiele restauracji i kawiarni, a także słynny targ rolniczy znany pod nazwą Kaptalantót.

13. Szigliget – Zamek nad Balatonem. Spotkanie z historią Węgier.

Zamek Szigliget posiada 750-letnią historię. Co roku odwiedza go tysiące turystów. Możesz stąd podziwiać wspaniałą panoramę Balatonu od strony południowej zamku. Po północnej stronie natomiast rozpościera się wspaniały widok na góry. Zamek jest miejscem letnich koncertów i festynów. Można tu także zobaczyć wystawę broni.