10 miejsc na Węgrzech, które trzeba zobaczyć

21,736

Pisaliśmy już na naszym blogu, że Węgry cieszą się coraz większą popularnością wśród polskich turystów. Kraj ten słynie między innymi z ciekawych zabytków i pięknej przyrody, a ponadto świetnych warunków do aktywnego wypoczynku oraz licznych źródeł leczniczych wód termalnych. Jeśli planujesz wycieczkę na Węgry, sprawdź, które miejsca szczególnie warto odwiedzić.

Zamek Krolewski w Budapeszcie Wikimedia Commons

1. Zamek Królewski w Budapeszcie

Zamek Królewski w Budapeszcie to kompleks zabytkowych budynków pałacowych na Wzgórzu Zamkowym. Najstarsze fundamenty zamku pochodzą prawdopodobnie z XIV wieku.

Zsambek Flickr

2. Zsámbék

Zsámbék to miasto położone na zachód od Budapesztu, około 30 kilometrów od stolicy Węgier. Zamek słynie przede wszystkim z zabytkowych ruin romańskiego kościoła klasztornego, górujących nad miastem.

Balaton Wikimedia Commons

Zobacz więcej: TOP 5 – najlepsze węgierskie baseny termalne

3. Jezioro Balaton

Balaton to największe jezioro na Węgrzech, a także w Europie Środkowej, położone około 80 kilometrów od Budapesztu. Balaton, uznawany za krajowe centrum turystyki i rekreacji, często nazywany jest również „węgierskim morzem”.

Ostrzyhom Pixabay

4. Ostrzyhom

Malowniczo położony nad Dunajem Ostrzyhom to jedno z najstarszych miast na Węgrzech. Ostrzyhom, nazywany także „węgierskim Watykanem”, jest stolicą arcybiskupią prymasów Węgier.

5. Dunaj

Dunaj jest drugą pod względem długości rzeką w Europie. Przepływa przez wiele krain i miast europejskich, w tym między innymi przez stolicę Węgier, Budapeszt.

Szentendre Wikimedia Commons

6. Szentendre

Szentendre to miasto w północnych Węgrzech, leżące nad Dunajem, około 20 kilometrów na północ od Budapesztu. Szentendre jest popularnym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym, funkcjonuje tu także wiele muzeów.

Zamek Boldogko Wikimedia Commons

7. Zamek Boldogkö

Boldogköváralja to niewielka miejscowość leżąca w północnej części Węgier, której główną atrakcją jest XIII-wieczny Zamek Boldogkö. Warownia stanowiła niegdyś bardzo ważne ogniwo w łańcuchu twierdz obronnych w tym regionie.

Budynek parlamentu w Budapeszcie Wikimedia Commons

8. Budynek parlamentu w Budapeszcie

Położony nad Dunajem budynek parlamentu jest jednym z symboli stolicy Węgier i całego kraju, a zarazem jednym z największych gmachów parlamentów na świecie. W podziemiach budynku znajduje się muzeum poświęcone węgierskiemu parlamentaryzmowi.

Matra Wikimedia Commons

9. Mátra

Mátra to pasmo górskie na Węgrzech, leżące w Karpatach Zachodnich. W górach Mátra znajduje się najwyższy szczyt Węgier, Kékes, wznoszący się na wysokość 1014 m n.p.m.

Kapieliska termalne Budapeszt

10. Kąpieliska termalne w Budapeszcie

Budapeszt może poszczycić się nie tylko ciekawymi atrakcjami i zabytkami, ale też licznymi źródłami wód termalnych. Niemal w każdej dzielnicy węgierskiej stolicy znajdziemy miejsce, w którym można skorzystać z leczniczych lub rekreacyjnych kąpieli, przez co Budapeszt bywa nazywany jednym wielkim uzdrowiskiem termalnym.