10 miejsc na Węgrzech, które trzeba zobaczyć

57,033

Pisaliśmy już na naszym blogu, że Węgry cieszą się coraz większą popularnością wśród polskich turystów. Kraj ten słynie między innymi z ciekawych zabytków i pięknej przyrody, a ponadto świetnych warunków do aktywnego wypoczynku oraz licznych źródeł leczniczych wód termalnych. Jeśli planujesz wycieczkę na Węgry, sprawdź, które miejsca szczególnie warto odwiedzić.

Zamek Krolewski w Budapeszcie Wikimedia Commons

1. Zamek Królewski w Budapeszcie

Zamek Królewski w Budapeszcie to kompleks zabytkowych budynków pałacowych na Wzgórzu Zamkowym. Najstarsze fundamenty zamku pochodzą prawdopodobnie z XIV wieku. Zamek szczególnie okazale wygląda wieczorem i nocą, gdy świetlne iluminacje podkreślają wyjątkowy charakter tej wspaniałej budowli.

Zsambek Flickr

2. Zsámbék

Zsámbék to miasto położone na zachód od Budapesztu, około 30 kilometrów od stolicy Węgier. Zamek słynie przede wszystkim z zabytkowych ruin romańskiego kościoła klasztornego, górujących nad miastem.

Balaton Wikimedia Commons

Zobacz więcej: TOP 5 – najlepsze węgierskie baseny termalne

3. Jezioro Balaton

Balaton to największe jezioro na Węgrzech, a także w Europie Środkowej, położone około 80 kilometrów od Budapesztu. Balaton, uznawany za krajowe centrum turystyki i rekreacji, często nazywany jest również „węgierskim morzem”. Balaton jest szczególnie często odwiedzany przez rodzimych turystów, którzy od najmłodszych lat odwiedzają to wyjątkowe miejsce.

Ostrzyhom Pixabay

4. Ostrzyhom

Malowniczo położony nad Dunajem Ostrzyhom to jedno z najstarszych miast na Węgrzech. Ostrzyhom, nazywany także „węgierskim Watykanem”, jest stolicą arcybiskupią prymasów Węgier.

5. Dunaj

Dunaj jest drugą pod względem długości rzeką w Europie. Przepływa przez wiele krain i miast europejskich, w tym między innymi przez stolicę Węgier, Budapeszt. Bardzo popularne w Budapeszcie są taksówki wodne, czy spływy Dunajem. Podczas takiej wycieczki, mamy możliwość podziwiania pięknych zabytków, skosztowania węgierskiego wina czy lokalnych potraw.

Szentendre Wikimedia Commons

6. Szentendre

Szentendre to miasto w północnych Węgrzech, leżące nad Dunajem, około 20 kilometrów na północ od Budapesztu. Szentendre jest popularnym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym, funkcjonuje tu także wiele muzeów.

Zamek Boldogko Wikimedia Commons

7. Zamek Boldogkö

Boldogköváralja to niewielka miejscowość leżąca w północnej części Węgier, której główną atrakcją jest XIII-wieczny Zamek Boldogkö. Warownia stanowiła niegdyś bardzo ważne ogniwo w łańcuchu twierdz obronnych w tym regionie.

Budynek parlamentu w Budapeszcie Wikimedia Commons

8. Budynek parlamentu w Budapeszcie

Położony nad Dunajem budynek parlamentu jest jednym z symboli stolicy Węgier i całego kraju, a zarazem jednym z największych gmachów parlamentów na świecie. W podziemiach budynku znajduje się muzeum poświęcone węgierskiemu parlamentaryzmowi. Rozbudowane iluminacje świetlne pozwolą dostrzec najdrobniejsze szczegóły tego cudownego gmachu.

Matra Wikimedia Commons

9. Mátra

Mátra to pasmo górskie na Węgrzech, leżące w Karpatach Zachodnich. W górach Mátra znajduje się najwyższy szczyt Węgier, Kékes, wznoszący się na wysokość 1014 m n.p.m.

Kapieliska termalne Budapeszt

10. Kąpieliska termalne w Budapeszcie

Budapeszt może poszczycić się nie tylko ciekawymi atrakcjami i zabytkami, ale też licznymi źródłami wód termalnych. Niemal w każdej dzielnicy węgierskiej stolicy znajdziemy miejsce, w którym można skorzystać z leczniczych lub rekreacyjnych kąpieli, przez co Budapeszt bywa nazywany jednym wielkim uzdrowiskiem termalnym.