10 atrakcji Tokaju, które warto zobaczyć

249

Tokaj to nazwa miasta, regionu, samotnej góry pochodzenia wulkanicznego oraz wina. Wszystkie określenia Tokaj wiążą się z Węgrami. Po raz pierwszy w źródłach historycznych okolica Tokaj pojawia się w 1067 r., natomiast osada Tokaj w 1353 r.

W XIII w. w Tokaju osiedlili się winiarze, pochodzący z Włoch. Winnice tokajskie istnieją w regionie od wielu wieków. Rozkwit winiarstwa w Tokaju przypada na XVII i XVIII w., kiedy to w okolicy miasta osiedlili się kupcy greccy. W 2002 r. tokajski region winiarski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Poniżej znajdziesz listę 10 atrakcji Tokaju, które możesz zobaczyć będąc w tym historycznym mieście i regionie.

MUZEUM ZEMPLÉN W SZERENCS

Muzeum Zemplén znajduje się na Zamku Rákóczi w Szerenc. Historia zamku sięga XIII w. i związana jest z opactwem benedyktyńskim. Zostało ono przebudowane na zamek obronny w XVI w.

Na zamku można zobaczyć uzbrojenie węgierskie i tureckie z XIX w. Oprócz tego znajdują się tu zbiory przekraczające milion sztuk pocztówek oraz 36 000 Ex librisów. Można zobaczyć także wystawę obrazującą produkcję czekolady w fabryce miasta Szerenc.

SYNAGOGA MÁDI

W magicznym miasteczku Mádi można usiąść na tarasie Hotelu Botrytis Mád **** i oglądać wspaniały zachód słońca. W mieście panuje idylliczna atmosfera, której dopełnieniem jest dźwięk kościelnego dzwonu, znajdującego się w pobliżu Hotelu. Niedawno odnowiono tutaj Synagogę, związaną z historią miasta.

GÓRA TOKAJ

Samotna góra Tokaj stanowi południowy kraniec Gór Tokajsko-Slańskich. Jej pochodzenie jest wulkaniczne, a wysokość to 512 m n.p.m. Można wejść na jej szczyt, odpocząć na polanie pod masztem telewizyjnym i podziwiać stamtąd panoramę regionu.

MIASTO TOKAJ

Miasto Tokaj leży w ramionach dwóch rzek: Cisy i Bodrogu. Barokowe centrum miasta jest miejscem spacerów, chętnie odwiedzanym przez turystów. Jeśli zarezerwujesz nocleg w Tokaju na Noclegi.pl, otrzymasz 10% zniżki. Taras LaBor Bistro to doskonałe miejsce na odpoczynek, znajdujące się naprzeciwko kościoła Serca Jezusowego.

NA FALACH CISY I BODROGU

Będąc w Tokaju można wypoczywać na brzegach dwóch jego rzek. Można także wypożyczyć 2-osobowy lub 4-osobowy kajak w  Kajak-kenu Ponttól. Na krętych zakolach rzeki Bodrog poczujesz się prawie, jak w Amazonii!

KOŚCIÓŁ I ZAMEK HERBA W TOLCSVÁN

Węgierski gotyk możecie zobaczyć w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Tolcsván. W Zamku Helia-D Herba odkryjecie świat kosmetyków i ziół znanej węgierskiej marki kosmetyków. Korzystać możecie tutaj z różnych zabiegów. Na interaktywnej wystawie zobaczycie historię węgierskich kosmetyków. Rekomendujemy nocleg w pensjonacie Magyar Vendégház Tolcsva.

DEGUSTACJE TOKAJSKIEGO WINA

Tokajskie winnice i piwnice na wino znane są od wieków. Możecie spróbować tutaj różnych rodzajów win, produkowanych na tym obszarze. Polecamy Piwnicę Espák w Hercegkút.

ZAMEK W SÁROSPATAK I RAKOCZIANIE

Początki średniowiecznego Zamku w Sárospatak sięgają V w. Zamek związany jest ze znanym węgierskim rodem Rakoczych. Jest jednym z klejnotów węgierskiej kultury renesansowej. Polecamy stylowe apartamenty Apartman Sub Rosa oraz Hotel Furmint Sárospatak, jako miejsce noclegu.

MORSKIE OKO MEGYER-HEGY W SÁROSPATAK

Jezioro położone na wysokości znajdującej się 324 m nad Sárospatak, to przepiękne miejsce. Jezioro otoczone jest ścianami skalnymi wznoszącymi się 70 m ponad wodę. Od 1997 r. znajduje się tutaj Rezerwat Przyrody. Można tu dotrzeć pieszo. Czas wędrówki z Sárospatak wynosi ok. 1 godziny.

SÁTORALJAÚJHELY

Niegdyś znaczące miasto na terenach przygranicznych, dzisiaj stanowi atrakcję turystyczną. Nazwę zawdzięcza kształtowi gór, które przypominają namiot, wznoszący się nad miastem. Znajduje się tutaj Park Rozrywki Zemplén.

Aby zwiedzić Tokaj i jego okolice, warto zaplanować co najmniej 4-dniowy wypoczynek. Na portalu Noclegi.pl znajdziecie noclegi w interesujących Was cenach i standardzie.